Десислава ДИМИТРОВА е родом от Варна. След като през 1994 г. се дипломира в Медицинския университет във Варна, с нейна колежка идват да работят в болницата в Омуртаг.
И така вече 24 г. Минала е през всички етапи на болничната помощ: работила е в Бърза помощ, както и в Белодробната болница, била е джипи, а през 2008 г. защитава специалността „ендокринология“.
Оттогава работи в МБАЛ-Омуртаг, а всеки вторник и четвъртък /от 14 до 16.30 ч/ приема в Търговищката болница. Хората я търсят, защото е спокойна, внимателна и компетентно ги насочва да търсят начини за лечение на това коварно заболяване диабет, което в последно време взима все по-широки размери и едва ли не се превръща в пандемия.
-Докторе, току-що през Вашия кабинет в Търговищката болница преминаха десетки болни предимно с диагнозата диабет тип 2. Кажете, има ли такъв цяр, който да лекува диабета?
– Не, няма такъв цяр, поне досега не е открит. Щом веднъж е установен диабет тип 2,първото, основното нещо са диетата, движението и лекарствата. Това заболяване е сигнал, че съответният пациент коренно трябва да промени начина си на живот, да промени голяма част от навиците си. Но как да стене това ли-аз често обичам да казвам, че диабетът най-вече се бори с инат…
-Имате пред вид вероятно, вълчия глад, постоянната нужда от храна и по-точно приемането на неправилната храна. Коя е тя при тази диагноза? Защото, както показва статистиката, преобладаващата част от пациентите с тази диагноза са предимно с наднормено тегло, с метаболитен синдром и заболяването затлъстяване.
-Неправилният тип храна при пациенти с тази коварна диагноза са предимно въглехидратните храни:захарни и тестени изделия, картофи, ориз, сладки плодове…Нужно е човек да настрои организма си към прием на повече сезонни зеленчуци. Хлябът трябва да е типов, пълнозърнест.Месото и рибата не се изключват, напротив, диабетикът има нужда от тях. Обядът и вечерята би трябвало да са една голяма салата и малко парче месо или риба, примерно, или парче сирене вместо месо, яйце…Плодовете трябва да се ограничават, да се приемат предимно кисели плодове. Но в никакъв случай не бива човек да стои гладен, тъй като това също е много вредно, получава се пак ацетон, а това си е грешка в обмяната на веществата.
–Нека отново кажем за симптомите, които са първият сигнал за болестта. Коварното е, че нищо не те боли, а вече си станал диабетик…Д-р Димитрова, какви са Вашите лекарски съвети?
-За съжаление, е така. При нас, когато пациентът дойде я с отрязан крак или ръка, я с бъбречна недостатъчност, я ослепял, тогава вече се разбира, че отпреди 15-20 г. той е носил в себе си тази диагноза, но без да знае за това. Нерядко откриването на болестта е със закъснение от 5 до 10 г. ,когато пациентът вече се е озовал в хирургията. Говорим за млади пациенти- на 40, 50 години. Но аз не виня самите хора, вината е в здравната система и нейната организация. Задължително всеки личен лекар трябва поне веднъж в годината да пуска изследване за кръвна захар на своите пациенти. Тогава можем да говорим за ранно откриване на болестта. Защото признаците на това заболяване са скрити- обикновено няма я жаждата и честото уриниране / когато стойностите са под числото 10/, но усложненията вече вървят и в редица случаи примерно при инфаркт се открива, чеболният е имал диабет. Затова самите пациенти трябва да бъдат нащрек и тяхна трябва да е инициативата да проверяват нивото на кръвната си захар, поне веднъж годишно. Това са моите лекарски съвети.
Разговаря
Деяна Вълчева