Гост на “Знаме“ Николай НИКОЛОВ, директор на ПТГ “Цар Симеон Велики”
-През новата учебна година в Професионална техническа гимназия „Цар Симеон Велики“ учениците ще имат възможността да се развиват в паралелка „Електрообзавеждане на производството“ по модела на дуалното образование. Как ще бъде осъществено то в Търговище и има ли вече желаещи младежи за тази професионална квалификация?
-Българо-Швейцарският фонд финансира това дуално обучение. В началото е предвидено да стартираме с фирма „ХОВАГ“, а по-нататък и от фирма „Зенон“ биха могли да се включат в дуалното обучение. От тази специалност учениците ще излязат с професия „Електротехник“.Има желаещи да изучават такава специалност, записванията в училище все още не са приключили. До 5-ти септември тази година тече приемът и има свободни места за младежите, които все още не са се записали. Швейцарският фонд осигурява за първите две години стипендии за всички ученици, а те имат задачата да са отговорни към учебния процес, да нямат отсъствия и да са трудолюбиви. Учениците ще изучават предметите от програмата си два дни в седмицата, а в останалите три ще работят на практика във фирма „ХОВАГ“. Ще получават и възнаграждение за труда, който са положили. Ако се върнем малко назад във времето преди 1989 г. в техникумите също беше така. И сега тенденцията е всички специалности да се изучават в дуална форма и да има фирми, които търсят такива работници. Основната идея е още от ученици да се изградят в младите хора трудови навици, които да им дадат възможност да се развиват, да имат работа и да са конкурентноспособни на трудовия пазар.Тази година обаче е много кризисна, заради демографската ситуация. Малкият брой деца с всяка година е голям проблем за училищата. Когато бяхме в Швейцария видяхме на практика как става дуалното образование. Там обаче фирмите, работодателите търсят учениците, а училището изпълнява заявките на работодателя. Няма младежка безработица в тази страна. Би могло в България и в Търговище да се създаде образователна стратегия, която да насочва учениците в дадени специалности, според инвестициите които са направени в дадени отрасли на икономиката. Например, ако общината инвестира в елетромобили, голяма част от учениците ще бъдат насочени изцяло там и те ще бъдат подготвени специалисти. По този начин не всяко училище ще определя Държавния план прием, а той да бъде подчинен на нуждите от определени кадри за всяка дейност, в която се инвестира.
-В останалите паралелки, които не са част от дуалното образование, също Ваши ученици имат доста практически занятия и обучения. С кои търговищки фирми най-добре си партнирате в работата и съвместните дейности?
-Всяка специалност в ПТГ има и практически часове. Наши ученици посещават Тракия Глас България, Военния завод, ЕМУ – Търговище. С Мебел стил също имаме добри взаимоотношения. Дори сега през лятото наши ученици работят в търговищки фирми.
-През тази есен очаквате международни гости в ПТГ „Цар Симеон Велики“, разкажете ни повече за тях?
-Да, ще имаме гости от Франция и Италия. С училища там работим съвместно по общ проект и в началото на октомври очакваме тяхното посещение. 30 младежи ще посетят Търговище в рамките на една седмица. Ще имаме и изнесени практики във фирми, както и такива в нашето училище. Ще ги запознаем и с културното ни богатство. От нашето училище 60 ученици също имаха възможност да посетят училищата във Франция и Италия. Това е доста добър опит и обмен, който осъществяваме. Всяка страна вижда един друг различен модел на образование. В другите страни не се изучава толкова подробно теорията и образователната им програма не е така натоварена. Набляга се на практиката, а на теорията не отдават толкова подробно и пунктуално внимание, което затруднява не само учениците, но и целия образователен процес.
-Ученици от гимназията активно участват в празниците на отбраната, организирани от Военното окръжие. През учебната година експерти също се срещат с младежите и разговарят по темата за военното обучение и историята на България, как им се отразяват тези часове?
-През всички години са поддържани много добри връзки и с Военното окръжие, и с Министерство на отбраната. И сега е така. Учениците проявяват голям интерес, особено в изнесени уроци, срещи с демонстрации, когато се запознаят с работещи в тази система, а не просто да слушат беседи или лекции по дадени теми. Върнаха се много емоционални от срещите си в Шумен, където в началото на лятото гостуваха на Военния университет.
-А Вас, като директор на такава професионална гимназия, какво Ви мотивира да работите, да вървите напред, да се борите с предизвикателствата на времето, в което живеем и реформите в образователния сектор?
-Реализацията на учениците е най-голямото удовлетворение в тази професия. Отговорностите пред всеки директор са много големи, предизвикателства има всеки ден, а трудностите не са малко. Виждам реализацията на кадрите си, което е и основната ни цел.
Интервю на Симона Алексиева