Антония- 30 януари 1878 г.- датата, която всеки по-възрастен вардунчанин никога няма да забрави- освобождението на родното ни село Вардун от турско робство. В миналото този ден беше най-вълнуващ празник за селото. Този паметен мразовит зимен ден събира светостта, радостта и скръбта на стотици вардунци от далечното минало.
Връщам се в спомените назад в детството ми, когато по традиция всяка година на този ден се правеше възстановка на събитията, припомнящи случилото се тогава.”Артистите” бяха хора от селото- моми и невести- посрещащи руския ескадрон, турци-инквизитори, капитан Раздолски, кехая.
Всичко започваше в ранни зори. Пукотът на пушките и хлопането по вратите с викове “Чорбаджи, ач капую, вер хакъ” напомняше ужасът, който е изпитвало населението тогава. Помня в ролята на турци бяха Васил Тодоров, Тодор Маринов, Атанас Димитров и др. Сабите им бяха дървени. В ролята на кехая, който викаше и подканяше населението да си плати данъците- диш хакъ и този за потреблиение, беше Братой Марчев. Главният герой- капитан Раздолски на бял кон, се изпълняваше от черковният певец дядо Белчо с дълга естествена бяла брада, който много приличаше на знаменосеца на Самарското знаме. Той изпълняваше на руски маршовете и командите. Всичката тази еуфория с “бастисването” от страна на турците, беше примесена с тържествения звън на църковната камбана. Най-святото място за Вардун беше църквата и училището, намиращи се в общ двор над входа, на който и днес още стои надписа “Построено в 1864 г. с доброволни средства” написано в тогавашен стил от даскал Дончо. Първият поп Марин казва:”Първо училище, после църква”.
В този тържествен ден, масово жени, облечени с биберени палта, забрадени с копринени баръши, заметнати с разноцветни шалове, млади булки с нови премени задължително до свекървите, мъже с подплатени кожени полушуби, се отправят към църквата. В двора на това свято място блестят запалени свещи пред паметниците на загиналите във войната за освобождението. След литургията, на която присъствахме и ние учениците, на двора се раздаваха карамели. През това време руският ескадрон идващ от освободения вече град Осман Пазар (Омуртаг)начело с капитан Раздолски, е посрещнат с хляб и сол, много дарове и братски прегръдки. Заловени са турците, които бастисват населението и съдът заседава в двора на Руси Йовчев- в центъра на селото. Тези, които не са вършили зулумлуци ги освобождават, а виновните осъждат на смърт. След обяд всички се отправят към селската чешма, където на поляната се изпълнява присъдата- разстрел.
Следва веселието- хора на могилата. Така беше до 1944 г. Още звучат в ушите ми песента на Руския ескадрон, предвождан от дядо Белчо- капитан Раздолски ” Бой, бой искаме ний, за да сразим вразите зли, мир и правда да царуват, българинът да добрува.” Впоследствие тези възстановки се филмираха с артисти от театъра в Търговище и всяка година на 30 януари филмът се прожектираше пред населението в салона на читалището. В настоящия момент и това вече не се прави. В селото сега има 25 българи на изживяване, предимно стари хора. Останалото население е циганско. Старото училище е руина, а църквата-необитаема. Ще завърша с цитат от едно стихотворение на професор Ганчо Папуров “Умира бавно родното ми село, асфалт и ток дали ще го спасят?”.
Мария ИЛАРИОНОВА, Търговище