По традиция творческият сезон на читалище „Напредък” се открива на 1 октомври и само хор „Родна песен” по една още по-стара традиция откриха своя сезон на 4 септември.
Тази година очакваме в залите на читалището да творят 9 състава. Това са: хор „Родна песен” с диригент Красимира Коларова, ВИС”Златни зари” с ръководител Събина Георгиева, литературен клуб за възрастни с ръководител Иван Стойчев, , театрална студия с ръководител актрисата Грета Неделчева, модерен балет „Галакси” с ръководител Екатерина Петрова, клуб зумба и каланетика за възрастни също ръководени от Екатерина Петрова, вокална група за популярни песни с ръководители Иванка Иванова и Петя Димова, школа за изобразително изкуство с преподавател Магдалена Стоянова, клуб „Джумалийче” с ръководител Стамен Стаменов и външни форми, които работят към читалището. Това са клуб „Хоро” с ръководител Стамен Стаменов и клуб „Паневритмия” с ръководител Ефросина Ангелова.
Тази информация получих от Галина Кръстева – секретар на ОНЧ”Напредък 1864” и тъй като проблемът с ковид 19 неминуемо ще се отрази на творческата активност на съставите, попитах има ли готовност читалищното ръководство за работа в усложнени условия.
– През миналия сезон една част от съставите прекратиха своята работа със заповед от Министерството на образованието. В момента, който отпадна по-строгата епидемиологична обстановка, заниманията бяха подновени. Например, децата от балета не са прекъсвали заниманията си цяло лято. Бяха разпределени на по-малки групички; вокалната група също, през последния месец поднови работата си.
За новия сезон, за да влязат в ритъм съставите, организирахме на 23 септември класова продукция. Това е една стара форма, която се използва в читалището. Тя ни дава възможност да общуваме с децата, художествените ръководители на съставите и родителите. На тази среща запознах децата и родителите с историята на всеки от съставите, разказах им за ученици участвали в нашите състави през отминалите години, чиито професионален път е свързан с наученото в читалището. Смятам, че това е една много удачна форма за работа с децата и родителите, но нашите родители винаги са били много активни: обсъждали са заедно с нас вземането на решения за различните участия на децата във фестивали; подпомагали са дори и финансово пътуванията на съставите.
- През миналия сезон възникна пожар в концертната зала, как върви възстановяването на щетите?
– Възстановяването върви много трудно, защото всичко е много сложно. Идваха оценители и са направени няколко констативни протокола. Накрая се оказа, че трябва да се направи обществена поръчка, което е доста трудна и сложна административна работа. Сега вече сме изготвили обществената поръчка и очакваме до ден два да бъде пусната. През много фирми минахме и разговаряхме, но се оказа, че няма желаещи за подобна работа, която е възстановителна след пожар. Срещаме и много големи административни пречки. Дори още не знаем каква сума ще получим от застрахователя. До сега нямаме информация и нищо не ни е приведено. В момента, в който пуснем обществена поръчка, ще започнем да работим по документацията. От наша страна всичко е изготвено, но важното е да не срещнем нова административна пречка.
-Поддържате ли връзка с общината? Имате ли подкрепа от тяхна страна?
-Имаме разговори с общината. Твърдо застават зад нас с огромно желание да ни помогнат. Но може би такива средства ще бъдат включени в капиталовата програма за следващата година. Имаме моралната подкрепа на този етап и обещанието ако не достигнат парите, които трябва да получим от застраховката на залата, да бъдем подпомогнати от общината. Ние също имаме кампания по набиране на пари. Много от съставите и институциите изявиха желание да ни помогнат с благотворителни концерти, но още не е започнал сезона.
Радка Иванова