Скътан между старопланинските долове паметникът Шипка е иззидан на място, попито с кръв, напомнящ Шипченската епопея. Е… време е за едно закъсняло запознанство, а именно с виновника за съществуването му. Пеньо Атанасов Колев – Бомбето, който е наш земляк, от с. Дралфа.
Роден е на 2 юни 1902 г. в село Дралфа. Той е бил даровит български строител и още в ранна детска възраст показва интерес към строителството, дори в казармата е наричан „инженерина“. Сдобива се с документ „майстор предприемач“.
През 1928 г. на Пеньо му е било отправено предложение да продължи строежа на Шипченския паметник, който бил запуснат, поради тежките условия за работа. Той приема и с гордо вдигната глава се отправя към върха. Работниците му се отказват и напускат, поради метеорологичните условия, той остава сам, но не губи надежда. Пеньо се принуждава да наеме местни балканджии, свикнали с климата. След 3 години ентусиазиран труд, строежът бива завършен. Откриването на паметника закъснява и се осъществява през 1934 г. Над 100 хил.души присъстват, включително цар Борис III, раздават се почит и благодарности, а на страна стоял Пеньо Атанасов и не получил дори устна благодарност за труда, който е положил.
„Малко обидно ми става, че за мен простия строител и за другарите ми никой не споменава и по една дума. От тоя ден нататък не отидох да видя паметника 30 години“, казва Пеньо. При посещението му на паметника, когато екскурзоводът споменава името му, Пеньо споделя, че гърлото му пресъхвало, стомахът го свивал и му идело да изкрещи: „Мили хора, аз съм тоя майстор!“.
Без особена гласност през 1973 г. получава „Орден на труда“, а две години по-късно златна значка „Кольо Фичето“. Пеньо Атанасов Колев – Бомбето, умира през 1987 г. в гр. Попово, където е погребан. Малко са думите, с които може да се опише патриотизмът, съчетан с трудолюбие и вдъхновение, които е притежавал този талантлив българин.
Венета Савова,
10 а клас, при
II СУ „Проф.
Никола Маринов“