В годините на българската демокрация след 1989 година станаха много радикални промени в живота.
Къде хубави, къде лоши. Но в едно направление – грижата към възрастните хора, тя е изключително незавидна, слаба, дори укорно обидна за милионите пенсионери. С една реч: най-ниски пенсии не само в Европа, а и в половината друг свят, скъпо и прескъпо здравеопазване, недостъпни за много хора храни и услуги и пр., и пр. И кога това тревожно статукво ще се промени, един Господ знае. След този тъжен увод искам все пак да кажа, че в нашата Търговищка община отношението на местната власт към пенсионерите е съвсем друго, положително, затрогващо.
Още от времето, когато за кмет на общината бе избран д-р Красимир Мирев за пенсионерското съсловие започнаха добри дни. Много малко са градовете в страната, където има открити 10 клубове на пенсионера. Всички те са отлично обзаведени, достъпни за хилядите възрастни хора. Общината издържа отоплението, водоползването, изплаща възнаграждения на домакините /барманите и хигиенистите/, извършва перманентни ремонти и др. Да не говорим, че вече над десетина години всяка пролет и ранна есен се организират смени за пенсионерите в почивната база на общината в Балчик, където прекарват незабравими дни на черноморието стотици пенсионери. По време на пролетния панаир се провежда и незабравимият фестивал „Люляка ми замириса“.
Тази наложила се традиция продължи много ефективно и от сегашното общинско ръководство начело с кмета д-р Дарин Димитров. Нещо повече, сега и връзката между пенсионерските клубове и кметското ръководство е още по-рационална и добра. Кметът редовно се среща с възрастните хора в един или друг клуб, откровено се обсъждат и дискутират житейски, злободневни проблеми на града и общината, търсят се позитивни решения. Особено внимание се обръща на художествената самодейност, за която общината отдели средства за художествените ръководители и за участието на съставите в различни национални фестивали и празненства. И още много може да се изрежда за положителните стъпки, които провежда общинското ръководство.
Единствено, което трябва дебело да подчертаем е това, че ръководствата и на самите пенсионерски клубове трябва по-често да канят на срещи и дискусии не само кмета и неговите заместници, а и общинските съветници и лично председателя на Общински съвет г-жа Хатидже Алиева. Именно така днешният и утрешният ден на пенсионерите в нашата община ще стават все по-интересни, красиви, надеждни.
РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ