Отново е заветната дата 29 януари. Денят на търговищкото Освобождение. И отново ще ни събере паметното място, над което бди българският храм.
Тук срещат своята гибел десетки жители на Възрожденско Търговище в трудните зимни януарски дни на 1878 г. Време, когато само една крачка дели свободата от робството.
Случилото се е късче от картината на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. Градът е покъртително зрелище от кръв и огън, а чедата му извървяват своята Голгота, изкупление за дълго очакваната Свобода. 16
/28/ януари е неделя. Оттеглянето на редовната турска армия оставя Търговище на разорение от произвола на черкези и башибозуци. Запалена е чаршията, джамиите със складирани храни. Горят ограбени християнски къщи. Избити са стотици хора. Затрити са цели семейства. Градът е в пламъци и дим. Атмосферата е заредена с безредие, страх и неописуемо чувство на обреченост. Картината на ужасяващите и безжалостни сцени дълго време не дава покой на очевидци, избягали в галоп от това страшно място. Близо 500 са невинните жертви на страховитата кървава драма на Търговище. Сравняват я единствено с Баташката трагедия.
В тези мигове на страдание, неволи и болка срещаме ярки прояви на българския дух и храброст, но и на състрадание и грижа за преследваните и безпомощните.
В българската Варуш махала е организирана съпротива на безчинствата. Високите красиви и стабилни къщи се превръщат в своеобразни крепости, подслонявайки десетки семейства. Зад високите стабилни къщи на Хаджи Ангел, Вълчо Папазов, Х.Илия х. Марков, Халач Михал, Маньоолу се събират много семейства. Порти и комшулуци са затрупани с дървета, камъни и покъщнина. Мъжете вадят пушките и стрелят срещу нападателите. И днес в оцелели възрожденски домове личат страшните свидетелства на драматичните дни.
Спасението на обречения град идва със смелостта на доброволците, водени от Пеню Стоянов. В групата са братята Бандю и Геньо Димитрови, Васил Стойков, Доси Тодоров-Белия калпак. През дълбок сняг и студ, те стигат до Омуртаг в утрото на 17/29/ януари. Още същия ден, след чутото от бегълците, генерал Ернрот изпраща 43 ти пехотен Охотски полк, оръдия и сотнята казаци под командването на полковник Карганов, за да спасят Търговище. Влизането на руснаците в града слага край на ужаса. Оцелелите дават воля на въодушевлението и радостта от свършека на ужасите. В краткия повей на драматичното време съдбата отрежда да преживеят мъката за скъпите загуби на убитите близки и радостта от Освобождението.
Така този ден остава съдбовен и паметен за търговищенци. Ден за почит и поклон пред храбростта и мъченичеството в търговищкото Освобождение. От събитията насам са се родили десетки поколения. Този драматичен миг продължава да буди спомени и поуки – за свободолюбието на човешкия дух, за сплотеността, взаимната грижа и съчувствие между търговищенци, за избавлението настъпило с руските воини, за историческите превратности обърнали мига на обреченост в свободна реалност.
МАГДАЛЕНА ЖЕЧЕВА
Регионален исторически музей-Търговище