Да използваш тялото си като платно за рисунка – странно или новаторски интересно Ви се струва? На този въпрос потърсихме отговор от един бодиарт творец.
Да, точно така, това е художник, който прави изкуство не върху белия лист, а върху тяло и определени части от него. За емоцията да създаваш такива проекти, за усещането да владееш четката и цветовете, но върху човешката кожа и за фантазията преди самото предизвикателство ни разказа Станимира Зашева от Търговище. В момента тя учи за магистър-фармацевт във Варна, където е трети курс, но между лекциите, изпитите и упражненията отдава времето си на това изкуство. С него се занимава от пет години, а от последните три е сертифициран професионален гримьор. Какво сподели за читателите на „Знаме” – четете в следващите редове:
-Рисуваш картини върху хора, докато мислиш с какви лекарства би излекувала болежките им, възможна ли е такава комбинация?
-/смее се/ Напълно възможна! Избрах специалността „Магистър – фармацевт”, защото имам интерес към химията и особено тази част, свързана с изработката на лекарствени продукти. Тук идва и общото между химията и бодиарт творчеството, тъй като желанието ми е в бъдеще да успея да се реализирам в индустрията на фармацевтичната козметика. В Медицинския университет, където уча, доста се набляга и на лабораторната работа, освен теоритичния материал. А преподавателите са отзивчиви, когато нещо допълнително ти е интересно или искаш да се развиваш в дадено направление. Аз лично получавам огромна помощ от катедрата по „Технология на лекарствените форми”, където се съгласяват с всички мои хрумвания за проекти, свързани с изработка на козметични и лекарствени препарати. Дори в момента работим съвместно по такъв проект. Това отношение и подкрепа ме мотивират да работя и уча, за да произвеждам собствена козметика в бъдеще.
-Правиш сценичен грим и бодиарт върху теб самата и върху други модели, за какво фантазираш преди един такъв проект?
-Стимулира ме начинът, по който даден грим те преобразява в нещо съвсем различно. Обичам да гледам снимки преди и след грима. Харесва ми това колко щастливи стават хората, като видят крайния резултат. Гримът е изкуство върху кожа, но има много сходства с рисуването на хартия. Трябва да познаваш добре продуктите, с които работиш, защото има много тънкости, усвоими само с практиката. Изисква време да направиш правилните преливки в цветовете и да доизкусуриш детайлите, да си много внимателен и прецизен.
-Всеки творец влага сърце, емоция и вдъхновение в изкуството, което развива с таланта и отговорността си. Каква е твоята душевна формула в гримирането?
– Всеки грим е мое творение, мое дете. Отдавам сърцето и старанието си в него. Гордея се с всичко, което съм сътворила. В началото и на мен ми беше трудно, всяко начало е, особено, когато искаш да научиш занаят. Когато нещо не отговори на очакванията ти от първия път, направи го още 100 пъти, на 101-я ще се получи. Никога не се отказвам, когато искам да постигна нещо. Вложила съм много средства, търпение и усилия в работата си, а все още не съм изминала и половината път, защото има много какво да науча. Важни са постоянството и стремежът.
-Целеустремено и амбициозно следваш мечтата си, правейки я и твой професионален път.Предприемаческият дух е нещо, което също се учи или човек го притежава като качество, според теб?
– Съвсем реално имам идея да направя мое студио като паралелно изработя собствена формула за грим и козметика, а пък дано и фирма-производител. Мечта ми е да организирам и собствен Мастър клас, където да споделям техники на гримиране с ентусиасти и новатори, дори и с хора без опит в гримирането, които искат да се научат на основни техники. Има един цитат, който ме вдъхновява и насърчава в по-трудни мигове:„Един творец не може да се провали, самият факт да си творец е успех”.
-Освен в социалните мрежи, където могат да бъдат видяни твои бодиарт – проекти, участваш ли в модни конкурси или изложения?
-Да. Всяка година се включвам с нестихващ интерес във Варненския фестивал на здравето и красотата, където се съревновават много хора в моята област. Доста голям личен успех постигнах преди 2 години на Балканския вариант на NYX Face Awards, където завърших 13-та сред няколкостотин състезателя. Понякога един бодиарт грим отнема средно от 1 до 10 часа. Случвало се е по Хелоуин да гримирам по 12 часа без прекъсване.
-Спомена Хелоун, който не е български празник, но в последните няколко години набира доста голяма популярност, особено сред по-младите. Тогава ли започна да развиваш изобразяването на гримирани очи върху кожа?
– Идеята за рисуване на очи върху ръка ми попадна съвсем случайно в Инстаграм от други гримьори и си помислих, че хрумването е интересно. В последствие започнах и аз да правя мои превъплъщения, защото имах много идеи за грим, но не винаги имаше човек, върху който да ги изобразя. На себе си ми беше трудно със заснемането, затова започнах да ги рисувам. Първоначално рисувах върху лист, но в последствие установих, че е много по-лесно, бързо и реалистично върху кожа. Получавам вдъхновение от ежедневието си. Може да бъде картина, която съм видяла случайно, или пък от природата. Понякога е достатъчно да видя определена цветова концепция. Случвало се е дори да сънувам определен грим и след това да не намирам спокойствие, докато не го осъществя. Голямо влияние оказват и социалните мрежи. Черпя вдъхновение и от други артисти, като понякога правя своя интерпретация на това, което те са създали.
-Успех ти желаем!
-Благодаря!
Интервю на
Симона Алексиева