Все повече хора от община Търговище се включват в обсъждането при съставянето на проекта за бюджет на общината. Такъв извод можем да направим от проведеното на 08.01.2019 г. публично обсъждане.
Това е важна констатация, защото означава, че нашите съграждани виждат в този процес възможност да направят предложения, да дадат оценки, както положителни, така и критични за заложените в проекта показатели и да изкажат свои мнения и препоръки към общинското ръководство.
Бюджетът е основният финансов план на общината, който определя насоките на местното управление; как и къде смята да насочи разходите на обществения ресурс и какви са възможностите на приходите, които определят неговата рамка. Добре е да се знае, че процесът по съставяне на един бюджет не започва в края на предходната година, а представлява процес, който започва още в началото на предшестващата година. Общината съставя тригодишна бюджетна прогноза, която се приема от Общинския съвет, представя се в Министерство на финансите и заедно с прогнозите на всички общини в страната е основа за съставяне на консолидирана фискална програма и държавния бюджет.
Какво е новото в проектобюджета на община Търговище за 2019 г.?
Смятам, че това е един добре балансиран проект, както от гледна точка на приходната, така и от разходната част. Става въпрос не толкова за равенство на приходите и разходите по бюджета, което е задължително условие за общинските бюджети, а за това, че е извършена реалистична оценка на източниците на местни приходи, постигнат е добър преходен остатък от 2018 г. и са увеличени трансферите от централния бюджет, като също така са обезпечени с повече средства и основните общински функции.
Какви са конкретните и най-важни цифри от бюджета: Макрорамката на бюджета е 52,7 млн. лева. В нея са включени и целевите средства на изпълняваните европроекти за 2019 г., на стойност 2,8 млн. лева, които ще бъдат изпълнени през годината. Фактически, общият размер на приходите, без европейското финансиране, са 49,9 млн. лева, което определя рамката на разходите. Това е един немалък ресурс. Спрямо 2018 г. има увеличение от над 5,6 млн. лева. От общия размер в приходната част основният приход са държавните трансфери от централния бюджет – малко повече от 33 млн. лв. Те са повече с 4,5 млн. лева спрямо предходната година, а основния ресурс от тях е предназначен за държавно-делегираните дейности в общината – училища, детски градини, културните институции, както и в сферите на здравеопазването, общите държавни служби и други държавни отговорности на общината. В тази сума са и целевите трансфери от централния бюджет за капиталови разходи за 1,8 млн. лв., както и трансфера за зимно поддържане на общинската пътна мрежа на стойност 443 хил.лева. За тези дейности държавата ни е предоставила повече средства спрямо 2018 г. Вторият основен стълб на приходите на общинския бюджет са собствените приходи. Те се формират от местните данъци и такси, услуги, които Общината предоставя и др. Собствените приходи в проектобюджета за 2019 г. са предвидени в размер на 12 млн. лева, а това е с 1,8 млн. лева повече от предходния период. Увеличението е очаквано, тъй като в края на 2018 г. настъпиха изменения в Закона за местните данъци и такси по отношение на облагането на МПС с екологичния компонент, а също с наредбата за определяне на местните данъци има увеличение в данъка на недвижимите имоти и придобиване на имущество. Както общинската администрация прогнозира тогава, от това увеличение се очаква приход от над 1 млн. лв. в общинския бюджет. Няма увеличение на таксата битови отпадъци, но въпреки това в бюджета са заложени повече приходи за 2019 г., предвид изпълнението на бюджета от 2018 г.
Третият източник за общинския бюджет е преходният остатък или популярно казано, това, което общината е „спестила“ от предходната година. Тези средства са 5,3 млн. лв. и са добър показател, че общината разходва разумно собствения си ресурс и отчита финансова стабилност. Собствените приходи осигуряват местните дейности на общината. Разходите са насочени в поддържане на чистотата, сметоизвозването, озеленяването, поддръжката на уличната мрежа, средства за хранене и издръжката в детските градини и яслите, организиране на културни прояви, подпомагане на спортните клубове, младежки и редица други дейности. Капиталовата програма е включена в разходната част на проектобюджета и за 2019 г. тя е на стойност 6,6 млн. лв., със средствата от европейското финансиране. Разбира се, проектобюджетът, както в разходната си, така и в приходната си част, съдържа редица детайли, които могат да бъдат разглеждани и анализирани допълнително.
Предстои проектът за бюджет да бъде внесен за приемане на предстоящата сесия на Общинския съвет през януари. Преди да бъде гласуван от общинските съветници, той ще бъде публикуван в сайта на Общината. През изминалата година чрез бюджета бяха постигнати добри резултати, особено в обновяването на инфраструктурата. Уверен съм, че и през тази година ще продължим да следваме тази добра посока за развитието на града и населените места в общината.
Валентин Велчев, зам.-кмет