Често грешим. Налага се възрастните да ни съветват, гълчат и дори да ни наказват. Разкайваме се, но пак се случва да грешим. Това ни струва много преживявания, безсънни нощи, тревоги на близките ни. Горките мама и тате! Сигурно им е омръзнало да повтарят едно и също.
Няма да забравя една случка, която преживях като ученик в 7-ми клас в Първо ОУ „Христо Ботев“ – гр. Търговище. Ритахме топка в училищния двор с един мой съученик. Непредвидено топката се озова там, където не бяхме я насочили. О, ужас! Уцелихме прозореца на мазето…
Още чувам звъна на потрошеното стъкло. Много се изплашихме. В първия момент дори замисляхме да избягаме от училище, но това щеше да усложни нещата. Добре, че не го направихме. Избави ни от погрешно решение бодигардът на училището, който ни отведе в Дирекцията на училището. Представях си разгневения директор, който ще ни нахока, ще извика родителите ни, ще ни накаже. Отново неприятности на мама и тате… Бяхме готови да заплатим стъклото със спестените стотинки от закуските, но кой щеше да го постави… Ето ни в дирекцията. Стоим до вратата, очаквайки присъдата на сърдития директор. За наше учудване господин Алексиев ни посрещна спокойно и дори ни покани да седнем на дивана. Стана от стола си и се настани между нас. Изчака да се поуспокоим и ни прикани да разкажем случилото се. Търпеливо ни изслуша. После сложи ръце на раменете ни и каза: „Децата често грешат…И ние бяхме деца“.
Разказа ни подобна случка от детството си и завърши: „При нашия случай беше по-страшно…Бяхме се наранили и създадохме проблеми на родителите си и на „Бърза помощ“. Вие поне сте невредими. Прощавам ви! Вървете в клас, че часът започна“. Най доволен бях, че не извика родителите ни, а само поръча да им разкажем за случилото се.
Още се питам защо не ни наказа? Защо ни прости?
Мисля си: сигурно прошката задължава много повече, отколкото най-тежкото наказание… Слушах изповедта на този млад човек, вече абсолвент и си мисля: НЕ ВИНАГИ ДОБРОТО СЕ ПОСТИГА С РЕПРЕСИИ и то навярно се култивира както в семейството, така и в училището.
Изповедта записа СТЕФКА СОТИРОВА,
учител-пенсионер