Човек мечтае за какво ли не?! И е щастлив, когато сбъдне мечтите си. Те са онази ниобяснима енергия, която те кара да преосмисляш всекидневната инерция и да се озоваваш в немислимото желано, да изпиташ насладата от докосването до съкровеното.
Една от моите мечти беше да посетя древноегипетското чудо – пирамидите, да стъпя на земята на великите фараони, издигнали свещени храмове и паметници сред пустинята.
И самолетът ме понесе към тази мечта. Като на географска карта под нас се разтилаше Средиземно море и посипаните като перли гръцки острови. След тях се появи плодоносната делта на Нил с многобройните си канали. Всичко това беше неописуемо и вълнуващо. А какво ли е да го видиш още по-отвисоко?! От Космоса?! Но аз бях доволна и от тази гледка. Кацнахме на летище Хургада и с автобус стигнахме до новата част на града,където се настанихме в един от многобройните хотели. Чудесните, красиво оформени градини веднага грабнаха погледа ми. Алеите минаваха през многоцветна и пищна растителност, толкова свежа и уханна, че не ти се вярва това да е в пустинята. На няколко метра от този цветен рай се плискат водите на Червено море. А ако си любител на басейните, може да намериш прохлада и в тях или шеметно да се спуснеш по водните пързалки.
На другия ден разгледахме Хургада. Старинната част на града е запомняща се с християнската църква на коптите, с впечатляващата джамия и с типичния арабски пазар. Романтиката приключва с един плодов коктейл на яхтеното пристанище.
В един от следващите дни плуваме с яхта до Райския остров. Който го е нарекъл така не е сгрешил. Прозрачните и топли води мамеха неудържимо да надникнем във водния свят на Червено море. Различно обагрени и различни по форма риби плуваха между коралите и не забелязваха нашето присъствие. Огромна костенурка се показа на повърхността, решила да поеме от слънчевите отблясъци. Топлите пясъци ни приютиха за една плажна почивка.
Пътуването до Долината на фараоните – Луксор, по поречието на река Нил, ни разкри един друг свят – на бедност, нищета и непознати нрави. Деца играеха на брега пред недовършени къщи без покрив, мъже ловяха риба или изкарваха овце, жени перяха или приготвяха някаква храна пак там, на брега пред къщите. Зад тях се простирахамалки площи с бананови палми, царевица, захарна тръстика или ориз. Търговци на сувенири и дрехи наобикаляха автобусите при всяко спиране. Минавахме покрай пясъци и голи каменни скали. Камили побутваха с език бодливи като таралежчета храсти. Неусетно навлязохме в Долината и тя ни обгърна с многовековната си съкровеност и неписани легенди. Над 62 гробници са открити тук, но всички разграбени. Златото и ценните предмети са изчезнали отдавна.Единствено цялостно запазена е гробницата на Тутанкамон, но експонатите са изложени в Историческия музей в Кайро. Гробниците на Династията Рамзес впечатляват с многобройните надписи и рисунки по стените, някои от които и в момента се реставрират. Поразява начина на строеж, мистицизма и таинството,които витаят наоколо. Високо в скалите се откроява Погребалният храм на Хатчепсут – единствената жена фараон от Първото царство. Въпреки разрушенията и следите на времето, храмът не е загубил от очарованието си. Алеите помнят своята пищност, статуите своето изящество, а дънерите напомняха за величествени палми и кипариси, донесени от други земи. Лъвска фигура с глава на жена стои на една от алеите. Там, горе на площадката, взирайки се в това чудо на строителството, не може да не усетиш космичния му размах и мащабност.
Лодка ни отнася на другия бряг на река Нил и се отправяме към следващото Земно чудо – Карнак, най-голямото религиозно селище в Древен Египет. Вхоът е с монументален портал, предхождан от алея на сфинксовете и следи от канализация. Зад портала се открива големия двор, а зад него хипостилната колонна зала, чийто таван се е крепял на огромни колони, запазени и до днес. Вдигаш очи нагоре и високите 23м колони, изписани с йероглифи и рисунки, сякаш опират в небето. Инстинктивно докосваш всяка от тях и ти се иска да разгадаеш историята описана върху нея. В гранитното светилище са се провеждали церемонии, посветени на Бог Амон Ра, свещени ритуали, загадка и до днес. Обикаляме за късмет скулптурата на Скарабея и пристъпваме към Свещеното езеро, съхранило таинството на водите си и до днес. Мълчаливо се сбогуваме с Луксор – града на живите и града на мъртвите, разделен от водите на свещената Нил и закътваме някъде дълбоко в съзнанието си видяното.
Предстои ни още една среща – с едно от Седемте чудеся на Земята – Пирамидите в Гиза. Още по тъмно автобусът ни понесе покрай новостроящите се хотели по брега на Червено море, покрай пустинните пейзажи, за да ни отведе до Некропола, разположен на западния бряг на реката на 25км югозападно от Кайро. От прозореца на автобуса ги зървам, трите пирамиди, наредени в линия като звездите от пояса на Орион. Големината на Хеопсовата пирамида наистина е поразяваща, а в подножието й кипи от туристи, като мравки, навсякъде проблясват светкавици, чуват се гласове. Всеки иска да докосне мегалитните блокове, да чуе историята по техния градеж и легендите, с които са овеяни. Големият Сфинкс, символизиращ фараоните на Древен Египед, издялан само от един каменен блок, стои величествени сред пясъците. Въплъщение на Бога на слънцето Ра, той гледа на изток. Зад него са трите пирамиди- Хеопсовата, на сина му Хефрен и на внука му Микерин. Стоя омагьосана от величиета натези религиозни паметници, от рехавите сенки, които плуващите в небето малки облачета хвърлят върху тях, от промяната на светлината, заради която цветът на гладкия мрамор върху пирамидата на Хефрен, останал по чудо, от бледо кремав преминава в охра и после в алабастър. Попивам с поглед розовото от гранитния градеж на Микериновата пирамида и отново се спирам на нея, на Чудото – Хеопсовата пирамида. Като на сън заставам и аз на идин от огромните блокове, за да увековеча този миг, защото времето не съществува извън мига.
След тези преживявания мегаполисният Кайро остана навтори план. Дори експонатите в Музея губеха оригиналността и неповторимостта си, поставени в стъклени витрини, а не там, къдете времето ги бе оставило.
Добре, че на следващият ден трябваше да летим обратно за България. Едва ли бях в състояние да побера повече емоции и чудодейни гледки. Всичките ми сетива бяха заетис осмисляне на видяното и чутото. Мистериозният сън,в който бях попаднала, щеше дълго да ме държи с виденията си. Дано имам време и възможности да сбъдна и други свои лелеяни мечти.
ВЕСЕЛКА БАХНЕВА