Става въпрос за жена от нашия край, родена с увреждане. Казва се Върбинка и е от село Илийно. Това е един човешки живот, изпълнен с изключителни трудности, но тя е постигнала неща, които ние, здравите хора не сме успели.
Тя е имала кауза да се среща и помага на хора по света, живяла е в Швейцария, пътувала е в Египет и близкия Изток. Приемана е от папата! Колко хора от нашия край са го направили? Колко хора знаят за нея?
“С ВЯРА, ТЪРПЕНИЕ И ВОЛЯ”
Преди една година в Регионалния исторически музей в Търговище попаднах на експонати, които ме накараха да се преклоня пред силата на духа, ума и сръчността на една жена, физически ощетена от природата, но изпълнена с жажда за пълноценен живот. Направих снимки на предмети, изработени по необясним начин от тази жена. И не само това.
Тя беше написала книга за своя необикновен живот! За съжаление, на немски език. Но само след няколко месеца книгата „С вяра, търпение и воля“ беше преведена на български език от Веска Ноева, учителка по немски език от нашия град. Тази книга предизвиква размисъл да ценим повече своето физическо тяло и едновременно с това да бъдем по-милостиви към хората с увреждания. Защото зад външното си несъвършенство, те притежават дълбоки човешки чувства и морални добродетели… Предлагаме на читателите на вестник „Знаме“ откъси от автобиографичната книга на тази забележителна жена.
Антония Атанасова
ПРЕДГОВОР
Утрото на Връбница през 1924 година настъпва. Денят е 14 април. В малкото старопланинско българско село /Илийно/, природата се е събудила за живот… Докато слънцето залива всички със светлина, една майка живее със страх от очакваното раждане. Скоро болките престават, но вместо радост от събитието, настъпва дълбоко страдание. Моята майка е дала живот на едно дете без ръце и крака…Тревога се спуска над празнично настроеното село. Моята майка е неописуемо опечалена. Тя притиска детето до сърцето си, чуват я да хлипа: – Ще може ли моето дете да бъде жизнеспособно? Ще бъде ли в състояние без ръце и крака да понесе товара на живота? Господи, накажи ме, изпитай ме с всички лишения, но пощади невинното детенце. Вземи го обратно, когато още е невинно и не познава злото… Моята сестра се роди на Връбница и беше кръстена на третия ден след Великден. Дадоха и? името Върбинка. С това започна необикновената история на моята сестра. Въпреки, че беше слаба и увредена, тя израсна благодарение на любвеобилните и внимателни грижи на моята майка. Макар природата да беше и? дала едно увредено тяло, скоро установихме, че то притежаваше превъзходни духовни дарби … И кой може по-добре да разкаже за нейния необикновен живот? Върбинка говореше 13 езика…
Христо Димитров,
брат на Върбинка
НЕОБИКНОВЕНИЯТ ПЪТ КЪМ АКТИВЕН ЖИВОТ
Както всички деца по света и аз на шестгодишна възраст имах желание да ходя на училище. Но родителите ми, заради моите физически липси, никога не преосмислиха възможността за редовно посещаване на училище, защото аз бях неспособна да си служа с молив или тебешир. Най-накрая съумях да ги убедя чрез непрекъснатите си молби и сълзи. Те изпълниха желанието ми, ала си мислеха, че ще бъда горчиво разочарована и сама ще се убедя, че трябва да се откажа от училище. Но това не се случи, аз обичах училището и го посещавах редовно.
Първият урок, на който присъствах, бе час по смятане.
Учителката попита:
– Ако имате два ореха и майка ви даде още два, колко ореха ще имате? Аз погледнах към децата и видях, че всички брояха на пръсти. Аз исках да направя същото, но за съжаление не можех. Тогава за първи път в живота си осъзнах липсата на пръсти. Но аз бързо намерих друго помощно средство, за да реша задачата. Забелязах, че един прозорец е съставен от малки четириъгълници.
Аз и послужих с тях, както бих направила с пръсти, за да ги събера и вдигнах ръка. Отговорът беше верен. Това беше моят първи училищен успех. По време на следващите часове смятах по същия начин. Никой не си даваше сметка как го правех, а учителката беше особено радостна от моите бързи отговори. Веднъж й направи впечатление моя поглед към прозореца и попита:
– Защо гледаш към прозореца? Какво виждаш?
– Нямам ръце, затова ползвам четириъгълниците за смятане – казах аз.
Моето хрумване й хареса и тя го съобщи на директора. А той настойчиво помоли моя баща да ме изпраща на училище.
Така още съвсем малка се стремях да преодолявам трудностите със собствени сили. До осемгодишна възраст се движех по колене, но бях щастлива, че мога и така да ходя на училище. При лошо време един от моите братя ме носеше на раменете си…
/Следва/
Върбинка Димитрова
Превод от немски език: Веска Ноева