Родените наши българи след 1980 година едва ли помнят или са информирани за Георги Крауланов – Герой на социалистическия труд, изключително популярен строител, непреклонен човек пред злото и фалшивото в живота, „черната овца“ в редиците на БКП и нейните перманентни грешки по пътя на изграждането на „развитото социалистическо общество“.
Днес Георги Карауланов е на 85 години. След изтичане на неговата трудова биография той не „изчезна“ от екрана на реалния живот. Вече има написани четири книги: „Кръвна група“, „Зърно и плява“, „Чаша носталгия“ и „Гасена жар“ – излязла наскоро на книжния пазар.
Макар и изтъкнат строител, той не лежи на тези лаври – многобройни отличия, топли житейски признания и голямо уважение от съвременниците си. Той се захвана по „караулановци“ с перото и сътвори поредица от книги, които са неповторима хроника на преминалия му трудов живот и развитието на България.
Какво е характерно в книгите на Георги Карауланов. Преди всичко отразената абсолютна истина за състоянието и развитието на България в годините между 1960-2000 г. Неговото име, негово качество на незаменим строител и мечтател за утрешния ден на родината излиза на преден план сред строителната армия на България и до ден днешен остава незабравимо. За съжаление легендарният строител на Димитровград, на Кремиковци и още десетки обекти в нашата страна след промените през 1989 година остава излъган за просперитета на родината, за превръщането на България в модерна индустриална, селскостопанска и социална държава.
В последните му две книги „Чаша носталгия“ и „Гасена жар“ той безпощадно отразява фалшивата демокрация и модерно капиталистическо общество. Той е покрусен от развихрилата се разбойническа приватизация, от срутването на Кремиковци и редица други обекти от социалистическо време. Според него, близо 30 години от промените „Днес България е като пустиня – всичко е разграбено и сринато“. Той открито казва, че и държавата ни е мащеха за народа и щедра майка за новокапиталистите и олигарсите“.
Няколко думи за последната му книга „Гасена жар“. Тя има няколко раздела.В първия от тях той ни предлага негови съчинени разкази. Удивително нарицателни към живота. Крайно интересни за битовизма и тъгата за по-добър живот. Във втория раздел, озаглавен „Думата на читателите“, Карауланов е събрал и отпечатал оценките за творчеството си от най-различни автори, отпечатвани в почти всички печатни издания в страната преди и след 1989 година. В раздел трети „Позиция за времето“ авторът е събрал свои статии, импресии, кореспонденции, много други писания за неговия живот и творчество от изтъкнати автори – писатели, журналисти, политици, обикновени хора.
В едно от последните си стихотворения, озаглавено „Сбогом“ Георги Карауланов пише: „Земният ни друм бе труден и коварен, но дружната ни воля чудо сътвори. С делата си народа бе прославен и пак до първите се нареди“.
В крайна сметка Георги Карауланов ни подсказва, че бъдещето на България в наши дни не е оптимистично. Докато не се смени посоката, докато в елита на родината не се съберат умните, предприемчивите, родолюбивите наши съвременици, докато не се избавим от псевдополитиците, от корумпираните люде, от службогонците, светлото утре на България и добруването на хората й ще остане като блян и недостигнат връх.
През целия си досегашен живот Георги Карауланов имаше десетки приятели. Между тях е и инж. Марина Гочева, член на Висшето ръководство на българските профсъюзи, която и до днес поддържа връзки с него.
РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ