На 10 ноември се навършиха 29 години от промените в България. По това време цялата страна беше на площадите и улиците и с огромна надежда очакваше да си отиде комунистическия строй и да дойде жадуваната демокрация.
Всички се надяваха, че идва времето на свободата, която ще изведе на преден план кадърните, можещите, образованите хора и демократичните промени ще родят богати плодове. Уви! С годините на преден план излязоха алчните преродени в демократи хора, които безпардонно ограбиха държавата. На власт се изредиха сини, червени, жълти. Управляваха ни двойни и тройни коалиции, но вместо напред България тъпчеше на опашката в Европа. Разбойническата приватизация съвсем уби промишлеността и сега едва 30 на сто от нея „диша“.
А в селското стопанство единствено от всички бивши социалистически страни земята беше раздробена и много скоро една голяма част от нея остана пустееща. Да не говорим, че зеленчукопроизводството и овощарството се стопиха почти до нулата. С подобна „демокрация“ страната ни не само остана на опашката в Европа, а прокуди почти всички свои млади хора, особено специалистите с висше образование. Налегна ни и демографска криза. Та кой ще ражда деца, когато младите избягаха. Кой…бабите ли? С течение на годините у много хора се зароди носталгията по „доброто старо Татово време“. И с основания. Днес милиони пенсионери получават по 200-250 лв., а техните народни представители по 6000-8000 и повече лева. Българският елит е изключително богат за нашите условия и не мисли изобщо за свиване на ножицата на доходите отгоре надолу. Единственото хубаво нещо, което се случи през изтеклите 29 години е приемането ни в семейството на Европейския съюз. Отпуснатите от там милиарди евро използвахме, за да построим магистрали и други обекти, но скоро „поточето“ ще пресъхне и тогава пропуснатото през изтеклите 29 години ще увисне на врата ни като воденичен камък.
Днес милата ни родна България е най-антисоциалната държава в Европа и половината свят. Да не говорим за справедливост и добро съдийство, за здравеопазване, което да е широко достъпно до населението, за образование в крак с новото време. И още, и още…разочарования от нашата българска демокрация. Ако все пак има оптимизъм, той е у нашите млади хора, които учиха и работиха в чужбина и които навярно ще дойде ден да кажат: „Ще допуснем ли България да стане пустиня и да изчезне от Европа и света?“. РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ