Как преминава един учебен ден в друга страна? Какво е чувството още в девети клас да бъдеш избран за стипендиантска програма в университет? Както и мисленето ти да е ежедневно на английски, а сърцето- в България? За това си поговорихме с деветокласника Виктор Йорданов, който живее със семейството си в Англия и по-точно в най-големия от Британските острови – Великобритания. От детската градина започва да учи езика, тъй като тогава заминават зад граница.
Още при първата ни среща с Виктор се усети неговата положителна нагласа към хората, към заобикалящата ни среда, към всичко, което ние приемаме за даденост в ежедневието си. Изключително усмихнат и любезен, той ни разказа как преминава един негов ден в училище, но първото, което го попитахме бе какво най-много го впечатлява в Търговище, когато си е тук и какво му липсва?
-Харесва ми, че тук мога да излизам с приятели и да карам колело. В Англия нямат такива навици и не го правят толкова свободно, както ние. Това ми правеше впечатление още в началото, докато бях малък. Търговище ми се струва по-хубав отпреди, разхождам се по центъра и на „Борово око“. Приятно ми е да съм на тези места, когато си идваме. А най-много ми липсват дядо и баба, но пък с модерните технологии и телефони можем да се чуваме, да си пишем, да се виждаме.
-Като дете не ти ли беше много трудно да се адаптираш в друга страна, да учиш нов език и да се справяш с предизвикателствата?
-Нямах толкова големи затруднения и сигурно за два месеца бях свикнал с езика и говорех. Не мога да определя дали защото ми се отдават повече езиците или защото бях доста малък и тогава всичко ново е по-лесно за опознаване, запомняне и разбиране. По цял ден в училище там, аз вече първо мисля на английски. Но също така, освен да говоря на родния си език – български, мога да чета и пиша на него.
-Коя е думата на английски, която запомни най-бързо и ти харесва да използваш?
-Incredible, което означава невероятно.
-Избрали са те от 5000 деца да получиш стипендия, която след завършване на 12 клас можеш да използваш за университета „Уоруик“ във Великобритания, разкажи ни малко повече за това?
-Това е двугодишна програма със стипендия, която ми дава възможност да уча в университет без приемни изпити. Всеки месец имам лекции и обучение по предмети като история, математика и др. След завършването на тези две години ще получа диплома, с която мога веднага да започна да следвам в желаната от мен специалност. 90 младежи сме избрани за такова обучение от 5000 кандидатстващи, а от моето училище „Wilson Academy“- Шефилд – сме само двама. Покрихме всички критерии за най-висок успех и другите показатели, които бяха нужни.
-Още от девети клас вече имаш представа какво е да си студент и да ходиш на лекции в университет.
-Да, така е. Там университетът е направен като отделна общност за студентите, имат си библиотека, аптека, малки ресторантчета за хранене и др., където е много по-евтино от другите места, направено е само за учащите там.
-Как е разпределено времето ти през учебните дни във Великобритания?
-От 8 часа сутринта до 15 часа следобед съм на училище. Там имам часове по различни предмети. Тренирам баскетбол и футбол, а събота и неделя са почивни за учебни часове. Различното там е, че учебната им година е по-дълга от тази в България, но пък имат повече ваканции през сроковете, така че е почти същото. Другото интересно е, че оценките не са с цифри, а с букви, като всяка отговаря на начина, по който си се справил – отлично, добро, средно, лошо.
-С какво би ти се искало да се занимаваш занапред?
-С математика, история и география – това са ми любимите предмети и мисля, че най-много ми се отдават. Може би ще е нещо, свързано с компютри и такива технологии.
-Желаем ти много успехи!
-Благодаря! Аз бих искал да пожелая на Вашите читатели да са усмихнати, въпреки трудното, да вярват в себе си, да не спират да мечтаят и да се радват на това, което имат.
Интервю на Симона Алексиева