Наближава празникът на Будителите. Неволно в съзнанието ми изплува образът на моя дядо. Йовчо Димитров Моров – прочут майстор – бъчвар. Роден е през 1890 година. Заедно със занаята, дядо бил известен с любовта си към литературата, музиката и науките. Измислял шеговити физически закони. Свирел чудно на гайда и пеел стари, народни песни.
Може би по тази причина бил приятел с много хора от интелектуалния елит на града. В скромния му дом често са гостували и писатели – Ангел Каралийчев, проф. Александър Балабанов, Яким Кабаивански с псевдоним Марко Поло – баща на именитата оперна певица Райна Кабаиванска. Гостите са били предвождани от прочутия скулптор Стоян Конаклиев, автор на Търговищкия герб.
При едно от гостуванията, на връщане от почивка във Варна, Ячо Кабаивански е със съпругата, малката Райна и братчето й. Майка ми и вуйчо разказваха как гостенчетата с интерес разглеждали работилницата на дядо, инструментите, големите каци и бъчви. Лелите ми показали чудните български шевици, които изработвали върху възглавници и карета.
Впечатлен от колоритната личност на дядо и многолюдното му семейство, Ячо Кабаивански написал разказ. Включил го в сборника си от разкази „Идат“, излязъл от печат 1945 г. Корицата е изработена от известния художник Борис Ангелушев. След това гостуване, дядо трябвало да отпътува за София, за да позира на художника. Настанили го в хотел, държали се с него като почетен гост. Ангелушев направил великолепна творба, както само той може.
Така нашият дядо Йовчо остана увековечен в литературата и изобразителното изкуство. През 1948 г. на 18 май в Търговище се провежда литературно четене и представяне на сборника „Идат“. В целия град били разлепени плакати. На сцената в театъра, наред с Ячо Кабаивански, Александър Балабанов, Ангел Каралийчев и две красиви писателки, се усмихвал и засуквал мустак прототипа на главния герой от първия разказ – моят дядо Йовчо.
Това е било голямо събитие за малкия градец, за семейството на дядо ми – още повече. След тържеството в театъра, софийските гости осъмнали в къщата на дядо. Виното се донасяло с бакъри от мазата, домашните наденички цвърчали в големия тиган, а песните огласяли цялата махала. Накрая засвирил с гайдата и запял любимата си песен – „Ах, прости ми, ой душице“ и дяволито гледал към вярната си и търпелива спътница в живота, родила осем деца.
Милата баба Недка, ако се опише животът й с дядо, ще се получи голям приключенски роман. Дядо отдавна не е между живите, но неговата многобройна челяд, внуци, правнуци и пра-пра внуци ще предават от поколение на поколение спомена за Йовчо Мора, ексцентрик, веселяк и незаменим майстор бъчвар от Търговище.
Станислава Митева