С напредването на възрастта , все по-често се вмисляме върху непреходната фраза на хан Омуртаг:”Човек и добре да живее, умира, и друг се ражда”…
Някак неусетно между нас се настанява старостта в това уморено и заредено с тревожност време. И си даваме сметка, че това, което преди време са изживели като усещане и битуване нашите стари родители в последните години от своя живот , сега същото предстои и пред нас…Е, разбира се, че няма нищо по-хубаво от здравото дълголетие, но това е рядък шанс и той не спохожда всеки. В повечето случаи старостта е тегоба, съпроводена с ред неприятни, стряскащи заболявания. Едно от тях е коварната болест-деменцията. Гостувахме на малката общност на хора с тази диагноза в Дневен център и Защитено жилище в с.Макариополско. Още на вратата ни посреща една сърцата, слънчева жена-Марияна Славчева, социален работник. През цялото ни пребиваване в този социален център тя не спираше да общува и да обгрижва старите хора, да ги обгръща с внимание и топлота. „Те са ми като родители”- ни каза М.Славчева, която е с 33-годишен опит в социалната сфера. А тук е от година, от самото откриване на Дневния център и Защитеното жилище в Макариополско. Разказът й за обитателите започна така : в Защитеното жилище има 8 потребители на 24-часово обслужване / тук работят 5 болногледачи, психолог, медицинска сестра/.Обгрижват ги с много обич, топлина, внимание. В Дневния център потребителите са 15 души, които целодневно / от 8.30 до 15.30 ч./са в Центъра, учат се да готвят, да правят закуски, сандвичи, торта, питки и др. Водят ги на екскурзии до избрани от тях места: до Парка, до Фисека, прилагат се музикотерапия, релакстерапия-способи, които отнемат тревожността и напрежението в тях, създава им се среда на спокойствие и овладяване на негативните емоции.Храната е осигурена чрез кетъринг „Родопа”. Направи ни впечатление болногледачката Анка, която нито за миг не откъсваше поглед от възрастните хора, във всеки един момент беше нащрек-готова да реагира, да помогне, каза ни: та те са ми като роднини: тъгуваме с тях, радваме се с тях, страдаме, когато някой ни напусне…ето, Еличка почина, дядо Ваньо почина, скърбим…Ще отворя скоба, за да кажа, че аз познавах Еличка/ Елисавета/, която живееше в съседния ни вход- рядко ерудирана жена, учителка, читател на в.”Знаме” от първия му брой до мига, когато се пресели в Макариополско. Съсипа я кончината на нейния син, майчиното й сърце просто не издържа и се пръсна от мъка…Един от колоритните и обичани обитатели тук е 93-годишната баба Йовка, и на тази достопочтена възраст на ума си, държелива и корава, със суперенергия и с нестихващо любопитство към живота…Като нея са и останалите потропващи с бастуните и опиращи се един на друг, подкрепящи се стари хора. Старост-нерадост, е казал народът, и все пак, хубавото е, че тези отиващи си души са прибрани на топло, нахранени и обгрижени, че са им осигурени спокойствие, внимание, уют.
по-качествен живот в една позитивна среда
– Проектът е под егидата на Кралство Норвегия -направихме постъпки и проучване в региона през 2015-2017 г. и благодарение финансирането на норвежкия фонд / около 196 000 евро- за обучение на кадри, за сканиране и ремонтни дейности/ той, проектът „За достойни старини” стартира. Едва ли ще е пресилено ако кажа, че това е първият проект за осъществяване на социални услуги , който държавата ни е одобрила на частна структура. Ето, вече една година начинанието е повече от успешно, тъй като осигурява по-качествен живот в една позитивна среда на десетки стари хора със здравословни проблеми. Буквално от една съборетина, каквато имаше на това място, беше създаден този социален дом -образец за начин на обгрижване на възрастни хора и подобряване качеството им на живот. След подписаното споразумение с Община Търговище за 3-годишен делегиран бюджет за двете услуги , сега, година след започването, ние отчитаме една успешна дейност.
– Много граждани задават въпроса-това дом за стари хора ли е? Вашият отговор, д-р Тянев?
-Това не е Дом за стари хора. Това е Дом за хора с лека или средна степен на деменция, които могат да се самообслужват сами и които могат да бъдат включени в програмите на услугите тук. Защитеното жилище и Дневният център целят да осигурят обслужване на високо ниво, топъл уют и постоянни грижи, съчетавайки ги с разходки, екскурзии. Смисълът на всичко това е дементно болните да не изпадат в социална изолация, да не се „капсулират”, а да се поддържа социален контакт, да бъдат обгрижвани с внимание и в крайна сметка тези хора да водят един по-качествен живот в добронамерена, в дружелюбна среда. А това е много важно при тяхната болест.
-Зареден сте с много идеи за бъдещето , споделете някои от тях.
-Това е един много добър, успешен, полезен проект, който се постига с малко средства. Хората са на топло, на чисто, нахранени, на спокойствие. Занапред ще кандидатстваме за повече места за потребители, защото базата го позволява. Този модел на социални услуги трябва да се мултиплицира, защото е от голямо значение за достойните старини на много хора, за да бъдат спокойни и те, и близките им. Съвсем скоро възнамеряваме да приложим една нова терапия-терапия по интереси. Ще започнем със засаждане на дръвчета-всеки от потребителите ще засади дръвче, за което ще се грижи. Както това лято направи дядо Марчо, който е градинар, селски човек. Той засади и отгледа един корен домати- ама какви домати- големи, розови…На база на този личен интерес, на тази ангажираност, дълбоко заложена в човешката памет, могат да се търсят и постигнат много неща. Ще започнем със засаждане на дръвчета, и то много скоро…
-А в Макариополско как се отнасят към Вашата малка общност?
-Много сме доволни от грижите и отношението към нашите потребители на личния лекар д-р Райковски, специално бих искал да благодаря и на кмета Петър Петров, че през зимата нямахме проблеми с почистването на пътищата, подкрепя ни и по други въпроси. Близките на нашите потребители също имат добро отношение към нашата работа и съдействащо поведение-взимат ги по празници, за Коледа и Нова година почти никой не беше оставен в Дома. Смятам, че има перспектива за обгрижването на дементно болните по този начин и бъдещето ще го докаже… Разговор на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА