Срещаме се с Атанас Петков в с.Макариополско в един чудесен есенен ден. Млад човек, 32-годишен, който от малък, покрай майка си и баща си обиква животните, земята, а впоследствие всичко това става негов смисъл и начин на живот.
Навикът ми е такъв, обяснява Наско, покрай нашите и аз свикнах със селския бит, тука ми е хубаво… През 2009 г. той се регистрира като земеделски производител и в момента обработва около 650 дка земя в землището на с.Макариополско. Когато завършил средното си образование, бил приет във ВУЗ в София, но точно тогава майка му се разболява, не след дълго умира, Наско тежко приема този факт. Връща се в родното Макариополско и остава там завинаги. Обича селската глухота, обича работата си, на която всецяло, безрезервно е отдаден. Питаме го за реколтата тази година.
– Сравнително е добра, от пшеницата /от която обработва 200 дка/ взех по около 500 кг/дка, добър беше добивът и от царевицата/ 140 дка/, и от слънчогледа / 260 дка/. Но година с година не се срещат, имам пред вид добивите . Няма да забравя градушката на 3 юли миналата година, всичко беше опустошено .Сега е сравнително по-добре, но е имало и по-берекетлии години-разказва младият арендатор, за който кметът Петър Петров ни каза, че е сред работливите млади хора, на каквито селото се крепи … Гостуваме в зърнобазата на младия стопанин, която всъщност е и неговият автопарк. Тук, в една от пристройките, в свой дом се е настанил и живее неговият баща, който не престава да строи, да доизкусурява, за да е полезен в годините на своя заслужен отдих.
-На младите трябва да се помага-казва ни той и охотливо ни разказа за всичко, което е съградил през последните години.-Мечта ми беше да обновя тази база, мразя старото, а то тук бяха едни съборетини, работилници-кутийки, но съборих всичко, за да направя този градеж- всичко е ново, здраво, любува се на стореното с двете му ръце възрастният човек… Така, обединили сили, баща и син / всеки в своята сфера/ се трудят неуморно. Атанас с отговорност е поел своя дял и всичко прави сам, а по време на кампании наема и други да му помагат. Всяка печалба влага предимно в машини, а пари трябват и за части , и за ремонти…
-Трябва всичко сам да го мисля- казва той, отпуснеш ли се, потъваш. Най го мъчи бумащината в работата на арендатора, понякога се налага по два-три пъти да отскача до града, за да обикаля институциите, проблемът за всичко е времето. Но Атанас е търпелив, борбен, нищо не може да му се опре…Кораво момче, готово да отстоява своя земеделски бизнес.
В момента подготвя площите за есенната сеитба, предстои торене, сеитба, после машините трябва да се зазимят, да се наблюдават цяла зима…Има работа и за януари, и за март, такава е логиката на природния кръговрат- всеки сезон си идва със своите нужди. И добре че има такива млади хора като Атанас, които със собствения си труд и ръце помагат селските земи да не пустеят, а селата да бъдат жизнени. И както твърди кметът Петър Петров, докато има такива трудолюбиви и здрави момчета като Наско и неговите колеги/ а тук има 11 арендатора/, и Макариополско ще го бъде….
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА