Ръцете на българката – отрудени и гальовни, силни и ласкави, отгледали живот и даряващи красота.
Тези ръце, създали нежни изгреви и топли залези, втъкали в нишките на платното радостта и мъката, надеждата и любовта. Аленеят халища, в пъстър танц се редят шевици по ризи и сукмани. И човек не може да се нагледа на тази нашенска хубост, която те обгръща и стопля, и праща мисълта ти там някъде във Всемира, а душата ти се изпълва с топлота и обич. Тази извечна хубост не е само минало, тя е и настояще, а силно се надявам и…бъдеще. Ще Ви разкажа за една българка с умели пръсти и творяща мисъл, с душа като въздишката на кошута, за една наша съгражданка, за която красотата на българската шевица не е само възхищение или ежедневие, тя е “разказ, символ, в който е кодирана информация, тя е свидетелство за богатата душевност на нашите предци”. Тя е Янита Георгиева и създава радост за очите и душите на другите. Нейните колиета, обеци, гривни и кърпички пъстреят и носят посланията на българската шевица.
– Г-жо Георгиева, откъде дойде идеята за изработката на тези накити ?
– От малка съм заобиколена с творенията на моите баби. В техните домове почти всичко беше дело на техните сръчни ръце. Седнала до тях с парченце панама аз нижех първите кръстчета на българската бродерия, взирах се във фигурите и не зная защо винаги ги оприличавах на цветните градинки в дворовете на бабите ми. Те ме учеха как да съчетавам цветовете, разказваха ми за тяхната символика. По-късно, като девойка, се запалих по изработката на гоблени. Но магията на цветовото таинство се беше загнездила в душата ми, събирала е вдъхновение и ето днес въплъщавам всичко научено и преосмислено в тези накити. Най-много ми харесваше “канатицата”. Затова и първата ми гривна беше с тази шевица. В нея е вложен древния символ за дълголетие, завечността, тя е израз на единството и хармонията в живота.
– Как избирате моделите, как подбирате шевиците,които изработвате ?
– Най-напред започнах с това, което имахме вкъщи, като мотиви на ризи, престилки и колани. Майка ми ме поощряваше и слагаше каренцата ми по масичките и бюфетите. По-късно, когато силно се увлякох по тази работа започнах да търся в интернет, да си купувам подходяща литература на тази тема. Но всичко,което видя или прочета не го пресъздавам буквално, а то трябва да мине през моя светоглед, през моята душевност. Най-напред моите очи да го харесат. И когато си вложил част от себе си, няма как да не допадне и на другите.
– Българската шевица е привличащо цветна. Това има ли някакво значение ?
– Да, всеки цвят символизира нещо. Българката е закодирала в своите творения хармонията, своето отношение към живота и природата. Шевицата е пазител на тайни и заклинания. Основен е червеният цвят – символ на продължението на живота, белият цвят е израз на чистотата и божествената светлина, а зеленият ни отнася към вечно възраждащия се живот. Не е забравено и благоденствието, слънцето и огъня, чийто израз е в жълтия цвят. А шевицата “елбетица” носи благословията на Вселената за здраве, за хармония в човешките взаимоотношения.
– Виждам, че покрай везането сте се докоснали до извековечни символи и традиционни вричания.
– Да, всичко това – шевиците,символиката, преданията и самото изработване ми доставя голямо удоволствие, изпълва деня ми с мисълта, че върша нещо не само красиво и практично, но и че доставям на жените и момичетата радост, че им предавам частица от българската духовност. Моите синове харесват изработките ми и съм им подарила по една везана риза за участие във фолклорния фестивал за носии в Жеравна. Сега ще започна да шия рокля от бяло тъкано платно за приятелката на големия син. Гледам шевиците, преливащи в своите багри и различия, слушам сладкодумната домакиня и сякаш потъвам в света на магичното и вечната хармония, обгръща ме нежна синева прошита със златисти нишки, докосва ме зеленият повей, а червена светкавица проблясва в белотата на мислите ми. Боже, нека повече да има такива творения, нека са благословени ръцете творящи и даряващи ни тези вълшебства….за да ни има !
Интервю на
ВЕСЕЛКА БАХНЕВА