Високо, високо, високо – така иска да гледа света следващият ни събеседник. Звучи като рефрен от позната песен, но Иван Рашков усилено работи върху мечтата си да се занимава с авиоинженерство.
Влечението му към самолетите не остава само детски порив, а цел, за която освен голямо желание трябва много сериозна подготовка. Така започват да се редуват уроците по математика и английски език. Средно образование избира да учи в най-подходящото за интересите му училище – Професионална техническа гимназия „Цар Симеон Велики”. А свободното му време пък е посветено на Клуба по авиомоделизъм „Аероелит” към Младежкия дом – Търговище.
В навечерието на първия учебен звънец за учениците, Иван ще посрещне новата учебна година като студент в Транспортния университет – София. Първото, което го попитахме бе – как от хартиените самолетчета стигна до там и на къде са полетели амбициозните му желания за развитие и квалификация.
-Приет си да изучаваш „Авиационна техника и технологии”, смела и изключително отговорна задача. Какви възможности ще открие пред теб тя?
-Избрах тази специалност, заради голямата ми любов към самолетите, родена посредством и от кръжока по авиомоделизъм в гр. Търговище. Гамата от възможности е огромна, поради това, че авиацията е сфера, която се развива постоянно с много високи темпове. Мечтата ми е един ден аз да съм човекът, на когото да пляскат пасажерите и да гледат с уважение след успешното кацане на самолета на пистата. Тъй като това е доста скъпо обаче, съм се ориентирал към самолетостроенето (авиоинженерство).
-Очакват те математика, физика, механика и други сродни науки, касаещи авиацията на едно академично ниво, а до каква степен учи, помага и вдъхновява участието в една извънкласна форма като Клуб „Авиомоделизъм”?
-Да, така е, през цялото време в университета ще се набляга върху тези предмети. Спомням си как видях преподавателя ми от Клуба за първи път и всички самолети, които носеше в един голям и тежък сандък. Още на момента си казах, че това ще бъде моето място, докато стана студент. И наистина всичко започна от самолетчета с размери на лист хартия А4, направени от дървен материал и стигна до доста по-големи самолети, с които се състезавах в цяла България. На всяко едно състезание, в което съм участвал научавах изключително много нови неща, свързани с управлението, настройката и справянето с различни ситуации в даден момент. Кръжокът ми помогна с логическото мислене, сръчността, пресмятането, работа в екип и много други плюсове. А спечелените медали и купи допълнително те стимулират да учиш, да получаваш още и още информация, да се стремиш нагоре.
-А плюс ли е това,че четири години си учил в професионална техническа гимназия?
-Лично за мен – да. Средното ми образование ми даде компютърна основа, която другаде не бих получил. За пет години обучение там успях да съчетая добрата комбинация от лично мой голям интерес към компютрите и възможността да получа много информация от ръководителите. Разбрах, че практическата подготовка е много важна част от обучението, в която и да била сфера. А всички преподаватели са склонни да ти покажат нещата, които знаят и да споделят опита си.
-Би ли могла България да те задържи като млад специалист или гледаш с перспектива към чужбина?
-Имаме прекрасна родина, която трябва да ценим повече. Решил съм, че ще живея и работя в България, тъй като имам големи възможности за реализация в моята сфера. Аз съм българин и се чувствам такъв с цялото си сърце, тук ми е мястото. Не бих искал да напусна страната ни, работейки на чуждо място, така че правя всичко възможно за това.
Интервю на Симона Алексиева