Поканата дошла през месец юли т.г. от Институт „Конфуций”- Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”, тъй като от една година 40 деца от детската градина в Търговище изучават китайски език.
-Да се докоснеш до една друга култура и до един друг свят е уникално и незабравимо, мога само да благодаря за тази възможност. Китай нарисува невероятно преживяване за мен, което не мога да опиша с думи. Смятам, че връзките с тази страна трябва да продължават да се развиват. Ние имаме какво да научим от тях, както и те от нас. Пътят до Пекин бе доста дълъг – 11 часа със самолет. Пътуването беше на два етапа – от София до Доха(Катар) и от там до Пекин, като часовата разлика е 5 часа. Когато тук е 12 на обяд, там вече е 17ч. Случихме хубаво време, докато пътуваме и гледката от самолета беше фантастична. Планини със сняг по върха, пустини, морета. Когато прелитахме над Персийския залив, долу беше осеяно с нефтени платформи и танкери.
-Kакво включваше програмата в този културно-образователен семинар?
-Целта на семинара бе да се запознаем с най-новите образователни тенденции в Китайската народна република. 15 дни бяхме там, като през това време имах възможност лично да участвам в редица самобитни традиции и обичаи на тази страна- демонстрация на чаената церемония, упражнения по китайски живопис с туш, представени в Пекинския университет. За мен беше много интересно да видя как е организиран животът на децата в детската градина, образователната среда, да се запозная с техните методи и похвати на работа, както и с ръководството там. В работен план посетихме още Министреството на образованието и присъствахме на откриването на „Училищно лято” в Пекинския университет. Доста интересна и полезна бе и срещата, проведена в посолството на България в град Пекин, на която беше представена богата актуална информация за културно-икономическите връзки между двете държави и бяха обсъдени възможностите за сътрудничество и взаимопомощ.
-От културните забележителности кое най-силно грабна вниманието ти?
-Културната ни програма включваше посещението на такива световни забележителности като Великата Китайската стена, Забраненият град, езерото Хоухай в Пекин, Летния Дворец, площад Тиенанмън, Градския музей по градоустройство, Столичния музей, Националния Китайски музей, ферма по хидропоника Cofco. Представена ни бе чаена церемония, разгледахме Перления пазар, запознаха ни с Китайската медицина-акупунктура, имахме семинар по китайска кухня, по първи уроци по китайски език, калиграфия и живопис. Присъствахме и на заключителна церемония и отчитане на резултатите с Вицепрезидента на Университета по китайски език и култура- Znang Wangxi, Директора на Института Конфуций -Cheh Lixia, заместник-директора на Университета по китайски език и култура – Tian Xin. Това, което се запечата най-силно в мен е едно от чудесата на света – Великата китайска стена. Уникално съоръжение, където изпитваш преклонение пред човешката воля и разум и в същото време се усещаш една малка прашинка от този свят.
-Имайки възможността да се докоснеш до техния начин на живот, какво ти направи по-специално впечатление от ежедневието им?
-Самите хора там. Мили и отзивчиви, усмихнати и готови да помогнат. В същото време те работят много и са изключително дисциплинирани. Огромно впечатление ми направи и инфраструктурата. Размахът, с който се строи и прекрасните сгради, които видях.
-Кое бе най-вкусното, което опита от китайската кухня?
-Опитах много храни, като „Патица по пекински”, „Пиле по императорски” и др. Там се пие изключително много чай, който се сервира при всяко ядене. Храните са доста пикантни в по-голямата си част, но са много вкусни.
-Какво от тяхното предучилищно обучение би взаимствала като добра практика? А какво от твоя опит им сподели на тях? Какви са децата в Китай?
-Детските градини в Китай много приличат на нашите като образователна среда и дневен режим. Сутрин децата се приемат в рамките на половин час и вечер пак за толкова трябва да бъдат взети от родителите. Видях прекрасен двор, който в никакъв случай не отстъпва на нашите новоизградени през миналата година площадки. Децата са като всички деца по света – мили и усмихнати, любопитни и желаещи да се докоснат до нас.
Интервю на Симона Алексиева