Баснята е по-особен вид творчество. Определят я като кратко литературно епическо произведение с изобличително и поучително съдържание, в което се разказва история със сатиричен характер, осмиваща недостатъците на хората, представени чрез образи на животни.
Рядко се обръщаме днес към баснята. Не искам да тълкувам причините за това, но нашият съгражданин и поетът Георги Иванов смята, че „и днес е време за басни!”. И той смело тръгва „на лов за кривици” в демократичното ни общество.
Човешките постъпки и обществени отношения той изобразява алегорично чрез историите с животни, птици, растения, предмети. Често герои на басните му са и хора. Чрез техните образи Георги Иванов представя в хумористична или сатирична светлина човешките черти и нрави, обществени и лични недостатъци. Авторът широко използва и олицетворението. Той е избрал стихотворната форма и чрез кратко изложение, без излишни подробности, изтъква най-съществените белези при характеристиката на образите. Действието се развива бързо и има ярък завършек. Диалогичната форма спомага за индивидуализацията на героите, внася изразителност и динамичност на действието. Най-често поуката е в края, предхождана от иносказателното и нравоучително съдържание на случката.
Понякога в басните на Георги Иванов тя е и в началото, като акцент върху последващата случка. В историите и поученията се долавя връзката с народните приказки за животни. Написани на чудесен език, басните ни забавляват и поучават. Героите се отличават с богати и разнообразни преживявания, образите носят народната мъдрост. Нравствените поуки са обагрени от всички нюанси на преживяната история. Авторът умело води читателя до тази синтезирана мъдрост. Алегоричните образи се възприемат въз основа на непосредствените действия. Характерните качества като хитрост, въплътена в образа на Лисицата и Хамелеона, царственото поведение на Лъва, злонравието на Кучето, лакомията на Коса, надутия Паун, свадливата Невестулка, любопитния Заек, Мишокът – самохвалко, самовлюбеното Глухарче, Плъхът – депутат и др., ни пренасят от фантастиката в реалния свят. И се редят поуките от представените ни кратки истории и случки: „на тоя свят не идва нищо наготово”, „от братството и дружбата голяма по-ценни на земята няма”, „на този свят какво ли днес не става – едно очакваш, друго се задава”, „когато правиш нещо, предвиждай, що те чака – триумф или съдбата на глупака!”, „безсилието всякога ни прави сърдити, нервни, често и злонрави”, „о, колко пъти с думи най-отровни все други обвиняваме, а себе си забравяме”, „всеки се старае, когато трябва да се оправдае” и др.
Авторът сваля грима и под него ясно се виждат недостатъците на обществото и хората. Той ни напомня: „Това, което вършите”, не си мислите, че е най-важното на тоя свят. И други като вас се трудят, запомнете, прилагайки и обич, и талант”. Добре е да се вслушаме в тези мъдрости, идещи от приказната фантастика, но сочещи ни недостатъци и пороци, присъщи на съвремието ни.
Баснята не е четиво за всеки. Онези, които обичат ласкателствата, не виждат в себе си недостатъци и винят за всички неприятности единствено и само другите, за тях не са тези притчи. Те няма да ги чуят и разберат. Защото баснята иска да се вслушаш в нейната поука, да се потопиш в нейния художествен свят и да почувстваш с душата си извечната мъдрост.
Веселка Бахнева