-Защо именно град Търговище тачи паметта на митрополит Андрей, след като се знае, че той не е роден тук, г-жо Аврамова?
-В град Търговище преминава детството на Стоян Николов Петков – светското име на митрополит Андрей. Тук той завършва трикласното училище, тук живеят до края на живота си неговите родители, тук той има приятели от детството. Много почитатели му спечелва дейността по организиране на съюзите на православните християнски братства и ученическите дружества, чийто създател, ръководител и обичан лектор в цялата страна е той.
В своето писмо до жителите на Търговище, при заминаването си за Америка през април 1938 г., той пише „моите съграждани”. Далече зад океана, въпреки политическите условия, той не прекъсва връзките си с града. Прави дарения за двата търговищки храма, а последното дарение става основание за две големи благодеяния за града – оборудването на озонаторната станция и доизграждането на храм „Св. Ив. Рилски”. С пускането в експлоатация на новата водоснабдителна система през 1979 г. завинаги се слага край на водния режим в града. А храм „Св. Ив. Рилски” е една от малкото черкви, по които се работи в атеистичния държавен ред. За отношението на владиката Андрей към града почти в края на живота му, свидетелстват още два документа. В един вариант на завещанието си с дата 14 май 1971 г., той пише, че желае да бъде погребан в храм „Св. Ив. Рилски” в Търговище, и с пари от една банкова сметка да бъде изграден масивен гроб; че дарява всичките си книги, огърлицата от мумията и скарабея на музея в град Търговище; че дарява на града жезъла на екзарх Антим I, който от своя страна му е предал Високопреосвещени Симеон Варненски и Преславски; да се продаде един имот в САЩ, и парите да послужат за облицоване на стените на храм „Св. Ив. Рилски” с хубав камък, и ако останат средства – да се дадат на храм „Успение Пресветия Богородици”. Този вариант на завещание няма правна сила, но доказва, че към края на земния си път митрополит Андрей е мислил за Търговище. За валидното завещание четем в една справка в личната агентурна разработка „Змия” /митрополит Андрей/ в Държавна сигурност с дата 12 август 1972 г. Авторът известява, че през м. юни 1972 г. митрополит Андрей се е върнал в страната много тежко болен от рак. Бил е на лечение в Правителствена болница, където на 9 август починал. След „тържествено опело” в храм „Св. София” в столицата, съгласно негово желание в завещанието му и по решение на Св. Синод, погребението ще се извърши на 12 август в гр. Търговище. Митрополит Андрей е направил завещание на английски език, се казва по-нататък, което е дадено за превод. Сградата на митрополията в Ню Йорк бил прехвърлил на Св. Синод. Имал и друга сграда, която възложил на адвокат да продаде и сумата от нея да изпрати на Градския народен съвет – Търговище, на който е завещал значителна сума, за да превърнат едната градска църква в музей, в който да поставят като експонати подарени от него вещи.
-Вие отдавна работите по биографията на митрополит Андрей. Спомням си времето, когато за него не се пишеше… Какво е състоянието на проучването на биографията сега? Казано ли е вече всичко?
-Връщате ме години назад. Във времето, когато дълго скривани „по идеологически причини” истини се изваждаха наяве, когато нямаше интернет, когато личният архивен фонд на митрополит Андрей в Централния държавен исторически архив – София беше със специален статут, и т. н. През пролетта на 1990 г. в. „Знаме” с журналистическо разследване, озаглавено “Завещанието на митрополита” през 1990 г. пръв започна пробива на информационното затъмнение над името на митрополит Андрей. В статията бе потърсен отговор на въпроса за неговото завещание и разходването на дарените за града валутни средства. Все първите години след промените през 1989 г. за него се появиха ред публикации. Които обаче, в контекста на акцентиране върху негативите на предходната власт, а по-късно и като търсене на сензация от страна на средства за масова информация, както се казваше тогава, и на отделни автори, тиражираха меко казано невярна информация. Когато през 1994 г. ми беше поставена задача да експонирам изложба за архиерея в храм „Св. Ив. Рилски”, за него нямаше никаква достъпна информация. В музея имаше няколко снимки дарени от племенницата му, писма до свещ. Коев и факсимиле от „Църковен вестник” за погребението му. Започнах работата по изложбата с годишните течения на „Църковен вестник” около 70. Информацията от този източник и сега в по-голямата си част е неподлежаща на съмнение. Биографичната студия във Възпоменателния сборник – първата книга за митрополит Андрей в националната историопис, която излезе от печат на 9 август 2002 г., основно е написана въз основа на този източник. Впечатляващо е, че и другите автори, които работиха по темата, макар че ползват много по-богат изворов материал, цитират Възпоменателния сборник. В общи линии биографията на митрополит Андрей е проучена. Множество моменти в дейността му обаче остават неизследвани, например съюзите на православните християтнски братства, на учащата се младеж, усилията му за обединяване на българската диаспора зад океана, борбата против македонизма, и др. По същество това е най-важната част на неговото животоописание.
-В заключение, в началото на 90-години на миналия век в. „Знаме” констатира, че град Търговище е в дълг към паметта на митрополит Андрей. В сила ли е все още това?
-През 2018 г. митрополит Андрей вече не е неизвестно име в град Търговище. Тук не е възможно да изброя всички знаци на почит, но ще припомня някои. Най-дългата градооборзуваща комуникация прие името „Булевард митрополит Андрей” с решение на ОбС през 2002 г., Същата година в храм „Св. Ив. Рилски”, над тленните останки на архиерея, беше поставено впечатляващо надгробие, където заедно с експонираната изложба за живота и делото на митрополит Андрей и икони с особена стойност, се обособи мемориална зала. Паметна плоча на стената на храма, мраморната чешма отпред – са все трайни знаци. Всяка година на 9 август ст. ик. Славчо Проданов отслужва трисагий на гроба. Последният акт на почит беше посмъртното удостояване на митрополит Андрей със званието „Почетен гражданин на град Търговище” през 2016 г. Ярък момент в контекста на паметта за този бележит наш съгражданин беше именуването на първата, единствена и вече закрита езикова гимназия в града – Профилирана гимназия с изучаване на чужди езици „Митрополит Андрей”. В двора на училището беше открит първият и единствен в страната паметник на архиерея.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА БЪДЕЩАТА СЪДБА НА ТОЗИ ПАМЕТНИК ЩЕ ОПОВЕСТЯ СКОРО, ПАК ОТ ТРИБУНАТА НА В-К „ЗНАМЕ”.
Разговор на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА