Докато за децата и малчуганите лятото е сезонът на ваканцията и забавленията, за някои вече пораснали младежи е сезон за допълнителна квалификация и практически стаж. В този брой на „Знаме” Ви срещаме с Тихомир Илиев, студент по ветеринарна медицина в Стара Загора.
Въпреки че изпитите от втори курс за него отдавна вече са приключили, има заложена едномесечна практика при ветеринарен специалист в родния си град – Търговище. Попитахме го какво мотивира един млад човек да се развива в този сектор, наред с неговите плюсове и минуси? Как се преодолява границата между написаното в учебниците и леченията на практика? Какво сподели Тихомир – в следващите редове.
-Как би коментирал случващото се в животновъдния сектор в момента, като най-болялата тема в държавата ни? Дали ситуацията с животните на баба Дора и другите като нея, не е отново политическа акция, или наистина има сериозен проблем с епизоотичната обстановка? Като млад специалист какво е твоето мнение?
-Като една от причините за срива в първичния сектор, по-конкретно животновъдството, може да се отбележи ръста в градското население, спрямо малките населени места, където основно се отглеждат продуктивни животни. С напредване на времето и технологиите, хората не са толкова зависими от животните, а земеделието се машинизира – отпада нуждата от впрягащ добитък. Навлизат синтетични торове за облагородяване на природата, които изместват естествената. Въпреки това, животинските продукти са едни от основните елементи в българската кухня – киселото мляко, сирене, кашкавал, месни изделия и др. Като друг фактор за срива на животновъдството може да се отбележи демографската криза в страната. Семействата в България са с по 1-2 деца, което представлява загуба на човешка ръка, която да обслужва ежедневните нужди на по-големите ферми. Въпреки това, в страната се срещат и съвременни механизирани ферми, които улесняват човешкият труд. Голяма част от фермите разполагат и с механични апарати за доене и събиране на млякото от животните. Технология, спестяваща часове човешки труд. За събитията в последните дни, лично моето мнение е, че е възможно грешно интерпретиране на новините. Как може едновременно да се съобщи за положителни резултати както в български, така и във френски лаборатории? И едновременно с това, в социалните мрежи да се споделят новини за отрицателни тестове. Възможно е, определена група от хора, нарочно да насърчават народа към протести, като публикуват фалшиви новини и статии. Интернет дава такава свобода на словото и всеки може да напише каквото иска. Нещо друго, лицата, които бяха заснети да евтаназират животните, не са квалифицирани ветеринарни специалисти. Те са наети да извършат определено по протокол задължение за неразпространение на тази болест. Ако не се бяха предприели тези мерки, се застрашават всички дребни преживни животни в страната. В следствие на което, щетите биха били огромни за цялата страна. Необходимо е повторно вземане на кръвни проби и изпращане до лаборатории, за да се следи до къде се е разпространил вирусът. За съжаление обаче, при изпълнение на задълженията си, ветеринарните специалисти (не наетите лица), биват възпирани от хора. Съчувстваме на хората, изгубили животните си по този неблагоприятен начин, но трябва и да се спазват ветеринарно-санитарни норми (дезинфекция на превозните средства, на дрехите, висока лична хигиена на персонала).
-Защо избра да учиш ветеринарна медицина? Защо залагаш на тази професия?
-За мен няма по-красиво нещо от природата. Интересът към тази професия се зароди още в детските ми години. Постоянно четях книжки за животни, за растения, за джунглата. Начинът, по който животните общуват. Любовта към тях е изключително важна за професията, но самата любов не лекува. Необходими са и решителност, постоянство. Докато хората гледат животни, те винаги ще имат нужда от ветеринарен лекар, който да им помага в грижите за тях – били те домашни любимци или селскостопански.
-Какво правите по време на занятията за упражнение в университета?
-Обучават ни как да работим с животните, как да се отнасяме с тях и със стопаните им. С висшето образование изграждаме и по-висока дисциплина. Стараем се да научим възможно най-много от нашите прекрасни преподаватели. Според зависимост от предмета, упражненията протичат на различни места: лаборатории, зали за упражнения, учебни ферми. Разполагаме с модерна техника, с която придобиваме по-големи познания по съответните предмети.
-Какво те впечатлява по време на практиката ти сега през лятото във ветеринарния кабинет?
-Възможността да приложа наученото. Това всъщност е истинското изпитание за всеки бъдещ професионалист. Наред с това се развиват и изострят практическите умения. Виждам нещо ново, научавам го и се старая да го повторя и потретя. Получавам и огромно уважение и търпение от страна на моя учител. Старая се винаги да показвам колкото се може по-високи резултати и да бъда полезен както на хората, така и на техните животни.Още в самото начало на моята практика във ветеринарния кабинет, в който стажувам, имах уникалната възможност да наблюдавам и да помагам на доктора и неговата асистентка в операция на тумор, голям колкото детска глава. Това е много ценен опит.
-Мислил ли си как би искал да продължи твоята професионална реализация?
-Колебая се между кабинет в града или в по-малко населено място. И едното, и другото си има своите плюсове и минуси. Но определено съм решил да е в България.
-Ако за миг се пренесем в илюзорното, кое животно би избрал да бъдеш?
-Лъв.Това е царят на животните, който никога не отказва битка (в случая с пациент) .
-Желаем ти израстване в избраната от теб професия и успехи.
-Благодаря! Аз бих пожелал на вашите читатели да бъдат здрави, защото здравето е най-ценното нещо и най-голямото богатство в нашият живот ! Да бъдат винаги до техните любимци, защото те не се интересуват от финансовото им положение, семейния им статус или др., те просто искат да са до тях и да ги обичат.
Интервю на Симона Алексиева