Наричат го доайена на кметовете в Търговищко, тъй като на тази позиция той вече е за 6-ти мандат.
Срещаме се с кмета на с.Макариополско, Търговищко Петър Петров на чаша кафе и на раздумка в центъра на селото , а край нас преминават ту словоохотливи селяни, ту профучават трактори с ремаркета, ту някое куче се завърти, за да допълни картината на селския пейзаж…
Вероятно, обедното време предполага тази селска глухота- навсякъде тихо, тук-там проскърцват ролерите на двете внучки на кмета Ева и Преслава, които са дошли за лятната ваканция на село при баба и дядо. Започваме разговор с най-актуалния въпрос: ще има ли Макариополско обединено училище до 10-ти клас?
-То е вече факт, открито е- е отговорът на г-н Петров.- Това е нещо много важно за бъдещето на селото, като се има пред вид, че освен институциите, рамо на начинанието дават и двамата крупни бизнесмени: собственикът на ф.МЕБЕЛ Стил Илко Илиев и агробизнесменът от ф.„Агроелит“ Божидар Митов, които много помагат на селото ни, а ние пък ще помогнем чрез създаване на млади кадри за техните фирми.
-Не може да се отрече, че Макариополско помни и други, по-силни години, но мъчното време, в което сега всички живеем , както и диагнозата на общата ни болест -„безпаричието“, несъмнено налагат своя отпечатък и върху живота тук.
– Г-н Петров, кои са по-главните битки, които Вие сте водил, за да остава Макариополско едно „живо“ селище, което е дом и препитание за над 750 души?
– При нас няма безработица-всеки, който е годен за работа, се е захванал с нещо. В селото ни има 11 арендатора и селскостопански производители- повечето от тях, освен че арендуват стотици дка земя, имат и кравеферми. Сред тях са: Станчо Иванов, Дарин Димитров, Петко Костадинов и др. В селото има още 4 кравеферми и 3 овцеферми, частни стопани с площи с трайни насаждения, изобщо, земята ни е плодородна, хората са предприемчиви и находчиви и с много труд отстояват поминъка си. На територията на селото още работят Фуражен завод, подразделение на Мебел Стил-2, мандра ХАДАТ ООД. Всичко това създава работа за стопаните на Макариополско, задържа ги тук.
-Хората, с които разговаряхме, много се хвалят, че медицинската помощ е доближена до тях, че има селски медицински пункт с лекарска практика, добри думи чухме и за д-р Младен Райковски като отличен диагностик и лекар, който се вслушва в болежките на своите пациенти.
-Да, положихме много усилия, то си беше голяма борба селото ни да има лекарска практика, а от около 15 г. при нас е назначен като личен лекар д-р Младен Райковски- в негово лице имаме един голям професионалист, диагностик, който много помага на нашите хора.
-Успели сте да удържите и да запазите още Социалния патронаж, детската градина, читалището, видях, че се ремонтира и църковният храм…А всички тези институции прибавят „живот“ на всяко едно село…
-Какво е едно село без училище и детска градина, без църква?!… Не винаги обаче можем да задържим децата, тъй като тръгнат лида излизат родителите навън или в чужбина, децата са след тях. 21 деца в училищна възраст отпаднаха последната година по тези причини. Засега училището ни наброява около стотина деца, в детската градина са около 40, но тук водят деца и от Пресяк, Буйново, Буховци, Мировец…Колкото до Социален патронаж, при нас всекидневно се готви храна за около 80 души, включително и за жители от Буховци и Мировец. Да, църквата е в ремонт, който, надяваме се да приключи до октомври, за храмовия й празник „Св.Димитър Солунски“.
-Кой е най-големият проблем сега пред кмета П.Петров?
-Проблемът с инфраструктурата-той е „бичът“ за селото. Много би могло да се желае в това отношение и със съдействието на Община Търговище, които много ни помагат и подкрепят, се прави всичко възможно за благото на нашето село.
-Кажете, какви придобивки биха могли да очакват най-младите и най-възрастните жители на Макариополско, и то в най-скоро време?
-Идеята, на която най-много държа, е да купим старата сладкарница/ тя е собственост на РПК/ и там да изградим Пенсионерски клуб за нашите хора в третата възраст, които наброяват около 80 души. Колкото до младите, проектът ни е за облагородяване и възстановяване на парка в центъра на селото с беседка, баскетболно игрище и места за социални контакти и отдих на млади и стари. Надявам се, в близките месеци всичко това да се случи…
-А ние ще дойдем да видим кое докъде е стигннало в първата събота от м.октомври, когато в Макариополско се провежда традиционният празник на баницата…
Благодарност за поканата на секретаря на читалището Величка Иванова, за която специално ще разкажем в един от следващите ни броеве.
Разговаря ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА