Калгари е разположен всред прерията, в подножието на Канадските скалисти планини. Просторна равнина, зелени пасища с красиви, в далечината високи планини и изведнъж пред очите ти се появяват високите стъклени кули на големия град – сякаш в средата на нищото.
Модерен, динамичен град – център на нефтодобивна промишленост и макар че основната забележителност тук е кулата „Калгари“ с най-високата наблюдателна платформа на 360 градуса, на която можеш да видиш чудесната панорама – докъдето ти виждат очите, имаш чувството, че околните небостъргачи упорито се борят да отнемат това й световно първенство.
Всички знаем, че Ванкувър и Калгари бяха олимпийски столици, съответно през 2010 и 1988 г. И тук може да се види олимпийското село и многото съоръжения за зимни спортове, но в центъра на града е създаден специален парк, посветен на това събитие. Мраморни стени с имената и постиженията във всички спортове, знамена, снимки, скулптури на спортна тематика – всичко това те прави съпричастен към световното събитие. Калгари като столица на уестърна е известна и със своя ежегоден фестивал на родеото, който твърдят, че привлича милион туристи – търсачи на силни усещания. Градът предлага изживяването на два вълнуващи свята – можеш да се насладиш на пулсиращия живот на големия град, но и да се потопиш всред прелестите, които предлага дивата природа. Излетът ни включваше две от най-известните забележителности на Скалистите планини – емблематичното ледниково езеро Лейк Люис и планинският курорт Банф.
Маршрутът, по който се движим разкрива невероятни гледки – каньони, долината на десетте върха, изваяни от вятъра каменни фигури, водопадите Bow Falls, изумруденото езеро, езерото „Морейн“, гледчера Виктория – с гледката, откриваща се към него – нарицателна за Скалистите планини. А езерото Лейк Люис със синьо-зелената си изумрудена вода на фона на гледчера отсреща е може би най-великата картина, която природата е сътворила, която наистина те оставя без дъх. Велика красота!
Потапяме се в уестърн атмосферата на градчето Банф, сякаш се намираш сред декорите на уестърн филм. Изобилието на каубойски шапки, карирани кърпи и ризи, шерифски значки и околните върхове с невероятната природа, те превръщат в герой от филма.
В Канада има два официални езика – английски и френски. Още от 1497 г., когато тук е стъпила английска експедиция и 1534 г. – френска експедиция, канадските земи стават обект на активна колонизация и битка за територии. Досега бяхме в английски говорящата част – след 4-часов полет от Калгари пристигаме в Монреал, който е вторият по големина град в Канада и най-големият в провинция Квебек. Там френският е официален език. Стилният островен град „Париж на американския континент“, със силно европейско излъчване е нещо доста различно от видяното до тук и е бастион на културата на френската диаспора в Канада. За щастие и хотелът ни беше в квартала на изкуствата с впечатляващия музей на изящното изкуство (и отвън като сграда и като експозиции) с многото галерии, магазинчета с произведения на изкуството, малки и уютни ресторантчета и кафенета, където се чувствахме по-уютно в сравнение с останалата стъклена част на огромния град, с геометричните прави улици със строги делови сгради, където се чувстваш самотен, малък и изгубен – поне за мен беше така.
Монреал е с топло лято, но с много студена зима до -50 градуса, което оправдава нуждата и пораждането на т.нар. подземен град.
Монреал е и университетски град с много млади хора и град, в който непрекъснато има поне няколко значими световни събития, фестивали, срещи – космополитен град. За разлика от него, в намиращия се на 250 км град Квебек, разстоянията са човешки. Старата част на Квебек е наистина очарователна – чудесно съхранена и през 1985 г. е обявена за място защитено от ЮНЕСКО. 95 % от населението на Квебек е френски говорящо и тук наистина се усеща духът на галите. Исторически укрепления, църкви, площада Place Royale, замъкът Irontenac, галерии, прекрасни къщи – това място сякаш наистина те омагьосва – пример за това е богатата американска двойка, през 30-те години на 20 век, която толкова била впечатлена от града, че финансирала построяването на статуята на Жана Д’арк, която и сега е съществена забележителност за Квебек.
НИНА АНДРЕЕВА