Разказваме за Катя ХРИСТОВА – един от доайените на пчеларството в Търговищко
Още на прага, в цветната градина на пчелина, ни посреща една лъчезарна, много сърдечна и сладкодумна жена- това е Катя Христова, която се занимава вече 38 г. с пчеларство.
За нейните 68 лета тя е твърде младолика, тя е от жените, които излъчват светлина, вследствие на един смислено изживян живот, зареден с ценности и мечти. Обича хубавото , търси го около себе си, умее и сама да го създава и да му се радва .По цветната й градина ще я познаете /като малък земен рай!/, насята от изкусна женска ръка на естет : с лавандула,канадска златна пръчица, ехинацея, асклепиас, джоджен, лофант и с още какви ли не медоносни треви и зеленчуци, съобразени с нуждите на нейните любимци -пчелите. Пчелинът й наброява около 160 кошера и се намира в края на село Давидово. По професия Катя е химик, завършила е Техникум по индустриална химия във Варна и непосредствено след това започнала работа в Пчеларското предприятие в Търговище.И всичко си вървяло нормално, докато съдбата в един момент не й пратила онова предизвикателство, което променило живота й и я накарало да се посвети изцяло на пчеларството. Как и кога се случило това? Ето част от нейната история:
-Беше 1979 г., дъщеря ми Галина беше на три годинки. След заболяване от скарлатина, следващата диагноза, която поставиха на детето ни, бе пиелонефрит, тежка форма. След мощна лекарствена терапия, се стигна до нови кризи, бяха трудни дни за цялото ни семейство. И в този критичен за нас момент , хората около мен ми подсказаха да се обърна към апитерапията. Дори някои ми казаха :”Майката да работи с лекарството на детето си, а да не може да му помогне…” Лекарката, която лекуваше дъщеря ни, беше скептична, но позволи детето да остане седмица без лекарства, давахме й предимно пчелни продукти. И най вече, никога няма да забравя, една лечебна смес от: 1 с.л. мед, сока на половин лимон плюс 150 г леко затоплена хисарска вода. Сутрин, обед, вечер детето поемаше тази смес месеци наред, постепенно спряхме лекарствата. Докато надвихме болестта. Тогава дадох обет-щом детето ми е живо, аз ще гледам пчели…Но искам да направя едно уточнение-не всеки мед е лечебен, лечебен мед е този, който е донесен само от пчели/нектарен мед/.
Затова през целия си живот се кръстя в пчелите- така накратко обяснява мотивацията си да стане пчеларка Катя Христова, която е убедена, че пчеларите са хора от по-особено тесто, в известен смисъл привилегировани хора, тъй като чист, нектарен мед с восък ядат само Боговете на Олимп и приятелите на пчеларите. В началото Катя започва с два кошера, но за няколко години увеличава броя им на 40 . Дават й и специално място край с.Давидово , за да си създаде собствен пчелин/. И тя започва работа- с много упоритост и усърдие, с убедеността, че за да станеш добър пчелар, трябва да знаеш и можеш.
Спазва и още една нравствена максима- че за пчелите винаги се работи с ум и сърце, естеството на самата работа го изисква, тъй като пчелите имат два Господа-единият е на небето, а другият е в лицето на пчеларя. И както добрият пчелар може да направи чудеса с тях , некадърният пчелар просто може да ги съсипе.
В подкрепа на тази си мисъл Катя още добавя, че нерядко вади мед по 4 пъти в годината, а някои други пчелари, с по-малко мед казват, че просто годината не е добра…Но това е друга тема. За нея казват, че в резултат на развъдно-подобрителната работа в пчелина , която тя води с години , е корифей по производството на пчели-майки / висшият „пилотаж” в пчеларството!/. Впрочем, с часове сладкодумната ни събеседничка може да споделя тънкостите на пчеларския занаят- отворена е, много колегиална, не крие своите прийоми, извлечени с опита през годините.
Например, за разлика от някои нейни колеги-пчелари, които в края на юни взимат всичкия мед на пчелите, Катя не прави така. Тя най-напред преценява какво количество неприкосновен мед да остави – поне около 20 кг, който да й послужи на пролет, тъй като този собствен мед много импулсира пчелите.И още нещо, тя завинаги е запомнила думите на един македонски професор Наум Банджов, който по време на първото изложение на пчеларите в Плевен казал, че всеки уважаващ себе си пчелар трябва поне 10 от съществуващите кошери да ги има като резервни и в случай на нужда да може да реагира. И досега Катя спазва този професионален съвет. И така, ден след ден, като пчелица, Катя е на своя пост на пчелина край Давидово-засява редки, медоносни билки и растения, грижи се за градината, труди се около своите любимци- пчелите, които, жужейки, обичливо й шушнат елейни „медни” слова…Пчелата е нещо невероятно по лечебната сила и въздействие на пчелните продукти, тя е най-полезното живо същество, чудото в природата, с обожание говори Катя. Тук, на пчелина, се зареждам, тук оздравявам, споделя тя и разказва как закъсала със здравето през тази зима, поставили й стряскаща диагноза, но щом пукнала пролетта и дошла на пчелина, оздравяла. Така е, зиме боледувам, лете оздравявам край пчелите, смее се тази невероятна, изключително мила и засмяна жена, която до най-малката тънкост и подробност, до съвършенство е вникнала в пчеларския занаят и е една своеобразна, подвижна „пчеларска енциклопедия”, но не само на теория, а най-вече в практиката. От дума на дума стигаме и до двете малки чудеса в нейния живот, както ги нарича тя: през 2004 г. от търговищкото пчеларско дружество тя е обявена за „Пчелар на годината” в Търговищко – представете си само: сред 80 души пчелари, призът е даден на една жена! И още нещо: през 2009 г. ,за пръв път в историята на търговищкото Пчеларско дружество „Нектар” , негов председател става …една ЖЕНА!
И това е Катя Христова! Обществено признание, както и още десетки отличия, получавани през годините, не главозамайват Катя. Напротив, за нея те са още по-голям стимул да чете, да вниква в занаята пчеларство и сега, когато вече е преминала в законен отдих, всецяло да се отдаде със сърцето и душата си на това поприще. А пчеларството иска точно това- ВСЕОТДАДЕНОСТ! В това е и разковничето на нейните успехи и малки човешки победи, които я стимулират да върви напред…
Никога обаче моята събеседничка не пропуска да отбележи, че винаги е разчитала на рамото на своя съпруг Христо, който винаги много й помага и който също има свой пчелин- обгрижва 15 кошера с пчели, които се намират във вилната зона край Търговище. Разчита и на солидната подкрепа на сина им Димитър, който е служител в търговищкото социално ведомство.
А най-голямата радост за Катя е 6-годишният й внук Матей / нейната бъдеща смяна/, който щом й казал:”Бабо Катя, да ми покажеш къде живее царицата-майка”, тя веднаха разбрала, че в негово лице има бъдещ приемник. И много вярва в това.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА