Млади българи, завършили в чужбина, се връщат в България. Разговаряме с един от тях-Йордан Йорданов, изградил малко стопанство и собствена дестилерия за извличане на етерични масла в с.Ралица.
Допреди няколко години почти всеки втори млад човек предпочиташе да замине някъде в чужбина- да учи или да работи. Напоследък обаче се забелязва обратната тенденция-мнозина от тях се завръщат, защото си дават сметка че тук, в родината, също биха могли да направят много градивни и смислени неща. Един от тези млади хора, завършили в чужбина и завърнали се тук, е Йордан Йорданов- търговищенец, 28-годишен, завършил е университета в Хага, Холандия, специалност Международно и европейско право. В началото и той мечтаел за добре платено и интересно работно място, за достойно кариерно развитие в чужбина, но с времето започва да гледа на нещата по друг начин. И се връща в България, връща се в Търговище и във Варна, където има апартамент и поделя времето си на две. Според него, всеки трябва сам да реши къде да се чувства щастлив, но не е зле да си поживял и навън.
Само тогава можеш да определиш къде да е твоят дом. Йордан решава неговият дом да бъде в България. Заедно с приятели и помощта на семейството си, той наема 200 дка земя и изгражда собствена дестилерия в село Ралица за извличане на етерични масла от лавандула и маточина. При добро стечение на обстоятелствата и при „благоволението“ на“ главния агроном“ отгоре /времето/ със съоръженията, с които той е оборудвал тази изключително съвременна, модерна дестилерия /първа категория/ годишно би могло да се извлече чрез парна дестилация около 3 тона масло от лавандула и 100 кг. масло от маточина. Говорим на място, в производствената му база в Ралица за работата, за препятствията, за мъчното ежедневие на един млад човек, дръзнал да създаде свое малко екологично стопанство и зареден с още десетки градивни идеи.
-Йордан, каквото и да говорим, виждам, че никак не ти е лесно, откакто си се завърнал…
-Върнах се от чужбина, защото семейството и страната ми са сред моите ценности. Да, в Холандия жизненият стандарт е къде по-висок, всичко е подредено, имат закони, но климатът е угнетяващ- почти 300 дни в годината вали, всичко тук е свръхкомерсиално: огромна динамика във всичко, и пари, пари, пари… Друго си е нашата действителност, приятелите, семейството… Насочих се към бизнеса с етерични масла, тъй като страната ни е сред най-големитите износители в бранша. Не съжалявам за решението си, но наистина е „адски“ трудно. Откъде изникват проблемите ли? Те са в много посоки: да вземем доставчиците, например : всеки от тях ни е лъгал-дават ти разсад, той не съответства на сорта, но не може да се докаже, че е нискодобивен, тъй като съдебната ни система е изключително тромава, неработеща, а и много неща са просто недоказуеми. Друг един такъв парадокс-аз твърдя, че държавата пречи на държавните институции да си вършат работата. В случая говоря за Басейнова дирекция-Варна и за мъките ни близо 6-7 месеца да изградим сондажен кладенец за вода за технологични нужди в нашата дестилерия. То беше „ходене по мъките“, да не влизам в подробности, но бяхме на крачка от проваляне на инвестицията ни поради бюрократични препънки. Въпросът накрая се разреши по най-нелепия начин. Напишете това, напишете го, защото ако всички си траем, нищо няма да се промени в тази наша държава.
–Каза и за някои други нередности във Вашия бранш, нека ги назовем…
-Много често се срещаме с липсата на контрол при създаването на дестилерии- има много незаконни такива, които работят в полеви условия, с неизправни съоръжения , разположени в гаражи, в пъти с по-евтини съоръжения от нашите. И всичко това се търпи, просто никой не ги закача- дали спазват всички предписания, противопожарни изисквания, защото тези дестилерии са свръхнезаконни, опасни са за хората…Друг проблем, с който се срещаме, е липсата на контрол върху разсадопроизводството, а заниженият контрол в тази сфера води и до ниско качество на разсада.
-Спомена и това, че Във Вашия бранш всичко зависи от главния „агроном“-времето. Благоприятно ли е то през този сезон за гарантиране на една добра реколта от лавандула и маточина?
-Знае се, че при билкопроизводството дъждовете са пагубни, когато те валят в неподходящия момент. Тази година април беше супер сух месец и насажденията останаха ниски. В края на май, когато се прибира реколтата от маточина, имаше страхотно много дъждове, това също е неблагоприятно. Затова сме свикнали да казваме, че в нашата работа крайният резултат и печалбата изцяло зависят от главния „агроном“, негова е последната дума.
–От Община Търговище получавате ли реална подкрепа?
-От Община Търговище ни съдействат в много отношения, вратите им винаги са отворени, диалогични са, насърчават ни -каквато помощ сме поискали- консултантска, относно инвестицията ни, винаги сме я получавали.
-Кой Ви помага и кой Ви пречи в бизнеса?
– Доволен съм, че успях да създам в търговищкото село Ралица една съвременна дестилерна, първа категория. Смятам да прибавя още земя, от тази година сам си създавам разсада и смея да твърдя, че той е най-добрият, разполагам и с най-добрата техника. В това отношение много ми помагат мои приятели, баща ми, семейството ми, кмета на с.Ралица,благодарен съм им. Пречките- те не са една или две, но аз предпочитам по-малко да говоря за тях, предпочитам да ги преодолявам…
– Прави впечатление, че си изключително борбен и мобилен млад човек, имаш десетки идеи, които възнамеряваш да осъществиш. Дано с твоя борбен дух „заразиш“ и други твои връстници, които се връщат от чужбина, да заработят и те за каузата „България“…
-Имам съвсем ясни цели за бъдещето и съм зареден съм страхотни идеи- България е мястото, където се чувствам емоционално свързан със земята, с хората, което придава на работата ми съвсем друг смисъл и перспектива. Тук младият човек има възможност да създава проекти в ниши, които досега са били напълно неразработени, разчитам на това. Да останеш да работиш и живееш в България, в Търговище-защо пък не?!…
Разговаря
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА