Живеем в динамично, кипящо време. Светът е отворен. Днес по всички краища на планетата можеш да срещнеш хора от различни раси, етноси, вероизповедания. И това е добре, макар че една част от човечеството не понася другостта у различието, цивилизоваността.
У нас, в България, картината с толерантността е в твърде тъмни тонове. За мнозина толерантността е мит, тя не съществува, тя не е добродетел, тя не е реалност, нито пък добронамереност, доброжелателство, хармония на човешкото разнообразие. За някои от нас, когато говорим за приемане на човешкото и духовното различие, това е утопия. За тях поносимостта и уважението към другите етноси е неприемливо. Не са малко случаите, когато българските турци и особено роми са подложени на ксенофобия, дискриминация, дори своеобразен расизъм. Примери много.
Та имаме ли ние в България турчин или циганин във Върховния съд, в Генералния щаб на армията? Парадокс е, нали. Не може да бъде да няма достойни професионалисти и уважавани граждани от другите етноси да поемат отговорни постове и длъжности в нашата страна. Още повече, че не се знае дали от другите етноси в даден период от времето няма изгрели на хоризонта изключителни личности, които могат да поемат съдбините на държавата и да я изведат до по-добро бъдеще.
Екзюпери е казал: „Този, който се отличава от мен, той ме обогатява”. Този постулат трябва да бъде настолен за българските политици. В техния етнополитически речник съществуват и са в употреба такива грозни, цинични, нецивилизовани изрази и слова, та човек като ги слуша, неминуемо се пита: „В кой век живеем?”
А България днес можеше да бъде съвсем друга, ако толерантността беше реална, истинска, човеколюбива. И колкото повече „отлагаме” тази житейска истина, толкова повече ще бъдем на опашката в Европа и света.
РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ