Търговищкото отделение по нервни болести към МБАЛ-Търговище със завеждащ Таня Митева, е едно от водещите по успешно лечение на пациенти с исхемичен мозъчен инсулт с тромболитик. Наскоро отделението получи европейска награда за постижения в тази сфера.
На проведения 16-ти Национален конгрес по неврология с обучителен модул за медицински сестри на тема „Мозъчно-съдови заболявания”, старша медицинска сестра Надя Николова от Отделението по нервни болести представи постер „Сестринските грижи и дейности при лечение на пациенти с исхемичен мозъчен инсулт с тромболитик”.Несъмнено, мозъчните инсулти са сред социално-значимите заболявания, широко разпространени в съвременния ни живот. Тяхното първостепенно медико-социално значение е резултат както от високата заболеваемост и смъртност, така и от тежката инвалидизация на част от преживелите мозъчен инсулт.
-Г-жо Николова, като здравен работник с 30-годишен стаж, на този здравен форум Вие представихте опита и организацията на работа на специалистите по здравни грижи в отделението по нервни болести при провеждане на лечение с тромболитик.Каква е формулата на успеха?
-Известно е, че поради спецификата на провеждане на тромболитичното лечение, грижите за болните и лечението е комплексно. Успехът е резултат от добра екипност и синхрон между лекари и медицински сестри. Аз направих анализ на лекуваните пациенти през последните 5 г., като един от акцентите бе поставен върху нашия алгоритъм на работа, който е общовалиден.
-Кои са основните отговорности на медицинските сестри при провеждане на лечение с тромболитик?
– Задължение на мед.сестри е мониторирането на жизнените показатели на болния от неговото постъпване до изписването му от отделението. Тези показатели се следят, като се реагира адекватно при всяка промяна. След провеждане на лечението, наблюдението продължава. Задължение на медицинската сестра е и обгрижването на пациента: хранене, информиране на близките за състоянието на болния, рехабилитацията…
-Не е тайна, че добрите грижи водят и до добри резултати…Инсултът е сред най-сериозните, социално-значими заболявания , нерядко при по-тежките случаи много от хората остават инвалиди за цял живот. За да се намалят тези случаи / доколкото е в човешките възможности/, огромно е значението и на здравните специалисти…
-Затова ние разговаряме с всеки един пациент, говорим за поведението му след изписването му от болницата. Даваме му здравен съвет за храненето, за рехабилитацията, за начина на поведение и за всичко, което го интересува. И ако всички тези указания се спазват стриктно, и резултатите не закъсняват.
Д. ГЕОРГИЕВА