Няма друг месец както май, наситен с толкова
много важни дати и събития, като започнем
от първия му ден – 1 май – Международен ден на труда и работническата солидарност, преминем към 9 май – Ден на победата, изстрадан с цената на милиони жертви – променил хода на историята, за да стане и Ден на Европа. Този май беше наситен и с много събития и срещи на лидерите на цяла Европа, на които бяхме домакин. Искаме или не, светът се променя и става все по-глобален.
Хубавото е, че все повече осъзнаваме, че само заедно на масата на преговорите можем да го опазим и съхраним. От Западните балкани до Корея осъзнават, че не в оръжията е силата, а във волята и силата на духа да надмогнеш егото си – да подадеш ръка, да опознаеш и приемеш различията на съседа си в името на оцеляването и добруването на хората на тази красива земя. Месец май е най-българският месец. Датата 24 – най-свидната за всеки българин, защото ние сме с богата душевност и ценим духовността и знанието. Не е случайно, че точно тук се е зародило нашето четмо и писмо. Било е необходимо, било е търсено, имало е нуждата от него и „сме дали нещо на света” – писмеността на Славянските народи. Дали сме и даваме много красота и духовност на световната култура, не само със словото, но и чрез магията на нашата музика. Не е случайно, че именитият, познат в целия свят Женски хор „Мистерия на българските гласове” избра 25 май за световна премиера на новия си проект – албума „БууЧииМиш”, за който света тепърва ще говори.
„Смайващото в този хор е, че представлява едно сливане между Средновековието и авангарда” – пишат за него германските медии. Това е дълго обмислян, в продължение на 4 години проект, в основата на който са изпълненията на „космическите гласове” на нашия Женски хор за автентичен български фолклор „Мистерия на българските гласове”, съвместно с „дяволското гърло” на австралийската певица Лиса Джерард. Точно в дните на духовните ни празници беше премиерата на знаменития спектакъл на Васко Василев и Памела Никълсън – „Trоopers” в Лондон. Постановката беше обявена за „шоуто на годината” в английската столица.
Краят на месец май избра за своя премиера и известният ни композитор Стефан Димитров за своя уникален проект – симфоничната му творба „Сънят на Пилат”, вдъхновен от култовия роман на Михаил Булгаков „Майсторът и Маргарита”. Замислено като балет произведение се представя под палката на българката – маестро Любка Биаджони-Гутенберг. Стефан Димитров приема предизвикателство към българския музикален фон и своите фенове, и твърди, че не се притеснява, че няма да бъде разбран.
„В тези времена, ако се откажеш да имаш някаква естетика, която да е различна от цялата простащина, светът отива към провал. Трябва да има хора, които да държат ниво – в поезията, в живописта, в музиката, в театъра, във всичко, което е изкуство и възпитава ценности” – казва композиторът.
Примери, примери, световно ниво с българско участие в изкуството и духовността. В България винаги е имало и ще има такива хора във всички сфери, трябва да им вярваме, да ги следваме, за да продължим с духовността и знанието напред. Това е, което е спасило и съхранило българщината и оцеляването ни през вековете. Това и ще ни помогне да се впишем с нашата уникалност и в бъдещия глобален свят.
НИНА АНДРЕЕВА