С Таня се запознах по-отблизо, когато издаде своята стихосбирка „Сърце на длан съм сложила”. Оказа се, че тя е интересна личност, с богат живот, полезен и за българите, живеещи в чужбина. Започнала е трудовата си биография като преподавател по български език и литература в Основно училище с. Надарево, била е учител и в ОУ”Хр.Ботев” – Търговище; също в Търговище е работила като директор на Трето СОУ “П.Р.Славейков”, и като инспектор по български език и литература в РИО. Има звание „старши учител по български език и литература”. Няколко години е била коректор в редакцията на в.”Знаме на комунизма”. По-късно е завършила специалността “Социални дейности” във ВТУ “Кирил и Методий” и е работила като директор на Дома за деца и младежи с умствена изостаналост “Св. Мина” в с. Стража, а известно време и в дирекция “Социално подпомагане” – Търговище. Конкретният повод да се срещна със Стоянка Георгиева за тази публикация е приносът й за създаване на българско училище в Белгия. Предлагам Ви нейния кратък разказ за този интересен и ползотворен период от живота й.
-На 24.05.2009 г. се състоя среща на българи живеещи в района на гр. Антверпен – Белгия. Тя беше организирана от съществуващата там асоциация „Дом България”. Решихме да се обединим и да съберем децата от района на Антверпен, за да създадем българско училище. Мобилизираха се хората и есента на 2009 г. отвори врати българското училище. Занятията се провеждаха събота и неделя, защото през останалото време децата посещаваха белгийско училище.
Организатори – двигатели на целия процес, бяхме аз като преподавател и специалист по български език и литература, и едно семейство, които години преди мен бяха в Белгия. Мъжът, Иво Добрев работи в операта в Антверпен, а неговата съпруга е асистент на стоматолог. Те са имали идея за българско училище, но тъй като е липсвал човек с педагогически опит, не са успели да осъществят намерението си. Събрахме се с тях, заедно обикаляхме да търсим деца и успяхме. Есента на 2009 40 деца станаха ученици в българското училище. Следващата година влязохме във връзка с Държавна агенция за българите в чужбина и тогава лично се свързах с проф. Божидар Димитров, който много ни помогна. Изпрати материали, видеокасети, български филми и така продължихме.
На следващата година кандидатствахме по проект на Министерството на образованието и науката в България и спечелихме, като вече всичките учебници, средствата по издръжката на училището получихме от България. Много бързо успяхме да задвижим този процес. Аз успях да се свържа с други училища в Европа и не само, като особено ползотворна ми беше връзката с българското училище в Париж и Аафен, Холандия. От тях ползвах материали и с това, което вече имах като опит, успяхме да сформираме 3 групи. Едната беше от 2 до 4 годишна възраст, другите деца бяха предучилищна група до 7 годишна възраст, имахме и сборна група с по-големи деца от V, VI, VII клас. Обучавахме ги по българските програми.
По-голямата част от родителите на учащите деца възнамеряваха да се върнат в България, и нашата идея беше когато се върнат в страната, децата да не са пропуснали голяма част от учебния материал. Затова освен по български, ги занимавахме с история на България и география. Сформирахме с още една българка танцов ансамбъл и така дейността се разрастна. Малко по-късно сформирахме и друго сдружение – българо-белгийско. Между 2 и 10 юни раздавахме свидетелствата на децата. Правехме много голямо тържество между българи и белгийци, тъй като голяма част от децата бяха от смесени бракове. На белгийците много им допадна тази идея. Те много харесват нашата кухня, нашата ракия, нашето вино…
Подготвяхме с децата голяма програма и тогава им раздавахме свидетелствата.През учебната година правехме това, което е най- характерно за българските обичаи – мартенички, сурвакници… Училището продължава да съществува и сега. Ако е живот и здраве, мисля по някое време тази година да отида до Белгия и да видя до къде се е развила дейността и въобще какво се случва, защото това е моя рожба. Аз си го обичам това „дете”, а пък и самата дейност е от голяма полза за съхраняване на българския дух и българската идентичност.
Радка Иванова