Казва Мария РАЙЧЕВА-жената, посветила 34 г. от живота си
на учителската професия
Наскоро една търговищенка, минавайки през редакцията, ни каза:”Току- що срещнах моята учителка Мария Райчева, тя е от жените без възраст…А каква учителка беше!, моля Ви, разкажете за нея.
Изпълняваме молбата и каним в редакцията уважаваната джумалийка. И наистина, за своите 83 г. Мария Райчева удивително младее, може би и заради това,че винаги около себе си разпръсква лъчезарие, позитивизъм, човешка топлота…
Удоволствие е да се разговаря с нея. Родом е от с.Цар Асен, Поповско. Завършила е Шуменския институт за прогимназиални учители и е преподавала на поколения млади хора от Търговищко. Била е учителка по селата:Долно Новково, Съединение, Въбел и др. Последните години като учител практикува в Търговище, във Второ ОУ „Н.Вапцаров”.
Твърди, че е късметлийка в живота- живее в семейството на сина си, хвали се от доброто отношение на своите деца към нея-от сина и снахата, от дъщерята и зетя, от трите прекрасни внучки. Радва им се, подкрепя ги, е, понякога и ги критикува. Какво е да си учител, питаме Мария Райчева.
-За мен да бъда учител идва от самата ми същност. Още от малка горещо мечтаех за тази професия и не съжалявам, че посветих живота си на децата.Съдбата на учителя е да се раздава-безрезервно, безусловно. Това съм правила през целия си живот. Затова и сега, по улиците на града, ме срещат, спират ме мои благодарни възпитаници, хубаво е, че не са ме забравили…
-Разбира се, че сега учителят е в нови роли, с нови функции в работата с новите поколения деца. Но като че ли едно изискване си остава непреходно- ДА СИ ДОБЪР УЧИТЕЛ. Какво Вие влагате в това, г-жо Райчева?
-Макар и малко шаблонно, но обикновено се казва, че да си учител не е професия, а призвание. Наистина е така, тъй като точно учителят е този, който заедно с родителя гради характера на младия човек, представите им за добро и зло, а това е твърде отговорно. Добрият учител трябва да намери онзи подход, онова разковниче към детската душа, чрез което да постигне всичко това.
-А кое Ви дразни в съвременния учебен процес?
-Един учител от търговищка гимназия наскоро ми каза, че брои месеците и час по-скоро иска да се пенсионира. Просто защото вече учителството не било привлекателна професия. Стана дума за тази анархия в съвременното училище, за липсата на известна отчетност при документацията и т.н. Докато преди години учителят първо държеше да опознае семейството на детето за да се работи заедно в една посока за възпитанието и обучението на младите. Явно, сега това вече го няма. Но въпреки всичко, аз винаги ще твърдя, че учителят е този, който трябва зорко да наблюдава децата, да среща погледа им, да намери път към сърцето на всеки малък човек- с усмивка, с топла дума, „да влезе” под кожата му. Благословен е трудът на учителя!
-От какво се нуждае сега българският учител?
-Всеобщо усещане е,че сега на учителите не се гледа със същото уважение както по наше време. Учителят все е упрекван, че е писал ниска оценка на някое дете, а причината за това не се търси в неговото недобро представяне. Много са изискванията към учителите сега, нерядко е и неразбирането на неговия труден делник. Затова ще кажа така- съвременното училище сега се нуждае от още по-категоричната, по-силната подкрепа на обществеността, а българското учителство- от по-голямо разбиране и от удовлетворение в работата.
Много още говорихме с нашата събеседничка, която не спира да общува с хората и да се интересува от младите, а душата й все е отворена към благотворителността. Грижи се за семейството си, нерядко обгрижва и правнука 6-годишния Теодор. Винаги слънчева, винаги усмихната…И не се оплаква от нищо!
Честит 24 май!
Вашите благодарни ученици Ви
целуват ръка.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
Обичам тази жена!!!! Това е моята МАМИНКА! Да е жива и здрава и да ни радва още много години!! Утре е рождения и ден ❤️