И пак „изкукурига” петлето, за да ни извести, че идва ПАНАИРЪТ. Нашият. Ескиджумайският. Търговищкият.
Дето вече 241 години събира пъстър народ от близо и далече. Е, отдавна ги няма смешните клоуни, стъпили на високи кокили, няма ги разпръснатите и претъпкани сергии с толкова нови, непознати и примамливи неща, които могат да се купят само тук, на панаира.
Няма го и фотографчията, скрит зад черното покривало, за да щракне незабравим спомен от детството, младостта, зрелостта, че и от старостта.Защото панаирът е за всички, за мало и голямо.
Едва ли има дом, стара писана ракла или пожълтял албум, скътали по някоя панаирджийска снимка, на която до наперения и авторитетно държащ в ръцете си сгънат чадър мъж се кипри жена му с китка цвете над ухото, а пред тях наредени куп любопитно вторачени дечурлиги. Няма го и мириса на дълго пропътувалите рошкови и фурми, на изсушени овощия, няма ги и излъсканите фейлетони, от които важно слизат помодерничени дългополи кокони с капели на главите и съпрузите им с килнати бомбета. Дори и Юпитер, който почти винаги щедро сипе проливен дъжд над панаира, променя „традицията” си и все по-рядко и оскъдно пуска по някой облак от небето. Но всичко с времето си.
Друг е днес панаирът. Други са вкусовете, миризмите, стоките, подредбите, потребите, очакванията, търсенията. Други са изложителите, други са купувачите. А тръпката, преживяванията, настроенията? Те си останаха такива, каквито само един панаир може да породи у всекиго. Удивително е, че толкова много лета – цели 241, панаирът си го има, съществува. Въпреки прекъсванията му поради войните, въпреки върлите си противници, които надигат глас, особено през 30-те години на миналия век, за унищожението му. Събират се подписки, пишат се прошения до висши чиновници в управлението на държавата. Дори един свещеник държи укорителна реч в църквата, наричайки търговците „багабонти” и анатемосвайки „разкошността в нравите” и новите моди в облеклото. Но мъдростта, далновидността и дълбокото осъзнаване на видни местни общественици, че панаирът е от голямо значение за икономическото развитие на града и има бъдеще, надделява.
Нашият панаир. Ескиджумайският. Търговищкият. Той не е само стоки и търговия, а и социално общочовешко общуване в това напрегнато техническо-технологическо време, което все повече ни затваря сами в себе си. Затова този панаирски май е толкова хубав, емоционален и духовен. Търговище оживява от багри, музика, танци и слово.
Всяка среща, всяко докосване с изкуството е истинско вълнение, радостно развлечение и забавление. И колкото да си говорим, да мърморим, все да сме недоволни, все да дирим кусури, ние си го обичаме този панаирен празник. Но… петлето вече „изкукурига” и пробуди пролетно-слънчевото утро над града ни.
ЗДРАВЕЙ И ДОБРЕ ДОШЪЛ, НАШ ПАНАИР!
Иванка Ботева