Тези дни Евростат и редица български медии изнесоха срамотни данни за социалния статус на българите.
С една дума:разликата в доходите на бедните и богатите у нас непрекъснато се увеличава! И как иначе, когато вече 30 години, който и да управлява в България – червени, сини, жълти, коалиции и тем подобни, каквото и да обещават преди всеки избори, резултатът е един – те мислят само за себе си, за своите все по-високи доходи и нищо не ги вълнува от това, че бедните се множат и стават все по-бедни.
Нашата България е държавата членка на Европейския съюз с най-голямо социално неравенство. През миналата 2017 година разликата в доходите на богатите и бедните е 8,2 пъти – най-голямата разлика в рамките на съюза. Освен това /според в-к „Телеграф”/ около 30% от българското население или почти всеки трети българин живее под границите на бедността – 321 лева.
Забележете: всички бивши социалистически страни, включително и всички държави от западните Балкани, са вече близко до стандартите на развитите страни от Западна Европа, а ние все повече изоставаме. В Чехия „ножицата” между бедни и богати е една 3,5 пъти, в Словакия, Словения и Финландия е 3,6 пъти, в Латвия – 6,3 пъти. А ако се сравним с Швеция, Люксембург и Холандия там разликата в доходите между богати и бедни е от 0,8 до 2,6 на сто.
У нас, в България, най-сериозен риск от бедност се пада на пенсионерите – над 65 години. При младите картината е също много песимистична – около 42 % от тях са в групата на бедняците или най-вече сред работещите бедни – с изключително ниски доходи.
Това е картината у нас, това е геноцидната практика на управляващите. И макар че всичко се знае от години, макар че и медии, и Фейсбук, и Гугъл редовно сочат тази изключителна мрачна картина за нашия народ, управляващите изобщо не се трогват. За тях единствено важно е те да получават високи доходи, а как ще живее народът – изобщо не ги вълнува.
А ние, народът, щом като търпим това положение и овчедушно си траем, никога няма да подобрим положението си, никога няма да стигнем напредналите държави в Европа, а по-малко в света.
РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ