Когато Марги ми подаде стихосбирката, първата мисъл, която мина през ума ми беше: Странно хрумване, защо е избрала този формат?
Действително, с външния си вид книгата напомня бележник, от онези, които творческите личности държат до възглавницата си или го носят в чантата си, за да уловят мига на вдъхновението. Оказа се, че „Капчици душа” е лирична книга, написана с вдъхновената сила на поетичния талант. Стиховете са подредени по „групи” в 6 части и във всяка част читателят се среща с нова душевност – лирично-носталгична в едната, жадна за живот в другата, изпълнена с любов и преданост, или приказно-вълшебна в следваща.
По своето съдържание стихосбирката е много различна от познатия гладък и ритмичен класически стих, и в същото време завладява със своята музикалност. Звучното слово извиква в съзнанието музика, която идва от недрата на прекрасната българска класика. Още първата част събужда асоциативното мислене с наименованието си – „Мълчана вода”. Следва стих, който най-общо представя нейното съдържание: „Когато нощем облаци откраднат пътеката на лунното момиче”. Цялото съдържание от тази част на стихосбирката е подчинена на магическия елемент, който неизменно присъства в ритуалите на българската традиция. Загадъчно и тайнствено общуват човек и природа и духовната връзка между тях е опоетизирана със завиден художествен усет. Заглавията на стихотворенията „Истинско”, „Лунен сърп на самовила”, „Нощта срещу Еньовден”, „Игнажден” сами подсказват дълбокото навлизане на поетесата в съкровищницата на българския фолклор. Стиховете не само от тази част, но и от цялата стихосбирка радват със своята жизнерадост умело втъкана във високата емоционална култура на поетесата. Естетическото съпреживяване от прочита на стиховете се подсилва от срещата с интелигентния поглед на автора – съвременник, способен да твори със словото на библейската мъдрост. И още нещо, което прави силно впечатление: чрез поетичните творби оживяват образи от приказките на Андерсен, образи от митове и легенди грижливо запазени в народните предания и всичко това съпреживяно и осъвременено с художествен усет – искрено и талантливо. Находчиво използваните художествени средства като метафори, оксиморон, епитети, живата диалогичност на стиха или пък поетично изградения вътрешен монолог – всичко това превръща непретенциозната по вид книга във чудесно творческо постижение. Тази стихосбирка е умен и доброжелателен събеседник, четиво, което укрепва духа.
На 2 май читалище „Напредък” организира представяне на стихосбирката на Маргарита Зидарова „Капчици душа”. В залата за кафе театър с участието на актьори от Драматичен театър – Търговище от 18.00 ч. любителите на поезията ще могат да се запознаят с едно ново художествено постижение, което смело определяме като високо стойностна вълнуваща поезия. И в края на този кратък отзив добавям и две изречения от авторката: „Макар да боравя с думите, аз вярвам, че колкото повече мълчание съдържа в себе си всяка една от тях, толкова по-силна е тя. Защото наоколо е пълно с думи, които са празни, именно защото са се родили преждевременно, преди да е натежало мълчанието в тях, да е натежало толкова много, че да може да те стисне за гърлото.”
Радка Иванова