Състоянието на държавните болници продължава да е на прицела на общественото внимание. Тези дни гръмна новината, че 7 болници, между които и МБАЛ-Попово, са на ръба на фалита поради безстопанственост и неизгодни договори. Какво е състоянието на Търговищката болница на фона на този нескончаем диалог за здравеопазването, питаме оглавяващият МБАЛ-Търговище д-р Иван СВЕТУЛКОВ.
-Не мога да кажа,че нашата областна болница е в групата на отличниците, но съм спокоен за финансовото състояние на медицинското ни заведение. Няма такъв случай, в който да сме забавяли заплати. Друг е въпросът, че все по-трудно мотивираме персонала да работи, тъй като непрекъснато фонд „Работна заплата” расте, а приходите не се увеличават.Към това прибавяме и факта, че от 10 г. цените на клиничните пътеки не са променяни.
-Нали сега, по силата на проекта за нов рамков договор между НЗОК и БЛС цените на повечето от клиничните пътеки ще бъдат увеличени…
-Първо, трябва да се изчака публикуването на Националния рамков договор в Държавен вестник, после да се коментира. Очакванията са за по-сериозно завишение на цените при част от клиничните пътеки на следните заболявания: белодробните заболявания, някои от акушерските услуги, при раждане на дете, хирургичните медицински услуги и някои други, но при останалите около стотина клинични пътеки, по които работим, увеличението няма да е съществено. Около 5 до 7% е очакваното увеличение като приходи. Но както казах, отговор на въпроса-дали и как ще бъдат променяни алгоритмите на клиничните пътеки, яснота ще има след публикуването на проекта в ДВ.
-Как гледате на това постоянно обследване на болничните заведения – проверки, проверки, проверки-това помага или пречи на работния процес?
-За мен е признак на събуждане, че започнаха тези проверки и анализи на болничната дейност. И смятам, че това е за добро, тъй като нелоялната дейност би трябвало да бъде прекратена. Колкото до последните изнесени данни за тези 7 болници, уличени в безстопанственост и неизгодно подписани договори ще кажа, че в нашите среди се знае за такива структури и отделения, които са на други болници, знае се отдавна и за договорите, които са действали с години. Така че това не е тайна за никого, въпросът е с какви подбуди са били подписвани тези договори – дали с цел по-качественото обслужване на пациентите или от користни подбуди.
-Д-р Светулков, докъде стигнаха процедурите по разкриването на инвазивното кардиологично отделение, което е една от големите надежди за областната ни болница.
-Да, разчитаме изключително много на това отделение, то е голямата ни надежда пред вид значимостта на извършваните тук медицински услуги. Тук ще се осъществяват диагностични и терапевтични процедури
/коронарография/, ще се работи по най-съвременни методи, които спасяват човешки живот. Търговищки регион и околните области имат въпиюща нужда от такова отделение. В момента етапът е към финализиране на техническите параметри, официалното откриване на това отделение плануваме да стане в края на третото, началото на четвъртото тримесечие.
-И тъй като сме в навечерието на 7 април – Световният ден на здравето, Вашето обръщение към персонала на областната ни болница?
-Пожелавам на всички колеги преди всичко ЗДРАВЕ! На тях и на техните семейства пожелавам повече човеши радости и кураж в трудното време, което ние всички преживяваме. Вярвам, че ще успеем заедно!
Разговоря ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА