Руският клуб «Единство» съществува в нашия град вече 3 години. За това сравнително кратко време, клубът успява да постигне много. За да разберем повече за заслугите и постиженията на организацията, се свързахме с председателя на руския клуб – Татяна Нешева.
-Къде започва историята на Руски клуб «Единство», г-жо Нешева?
-Събрахме се всички рускоговорящи, които не членувахме в бившия руски клуб в града ни. Искаше ми се да бъдем по-сплотени, по-единни. Когато дойдох в Търговище, нямаше как да не сравня клуба тук и този в Плевен, който беше много голям и изключително активен. Прииска ми се да учредим клуб, който да не отстъпва по нищо на другите такива в страната ни.
-Веднага ли започна активната работа на клуба?
-Ами около 1 година бяхме под лупата на Федерацията на съюза на съотечествениците в България. Имахме изпитателен срок. През тази една година ние не бяхме официално приети във федерацията, а да членуваш в нея е изключително важно за всеки клуб. Работихме много усърдно. Изпращах всички текстови и снимкови материали, за да бъдат отчетени дейностите ни.
-Как приключи този изпитателен срок?
-Година по-късно ме повикаха на Съвета на председателите, който се провежда всеки февруари месец в София. Над 40 човека председатели се събират там. И тогава с решението на Съвета на федерацията, руски клуб «Единство» става неин официален член. Бяхме 24 човека. Някои от тях отпаднаха, тъй като се преместиха в други градове и останахме по малко хора от тези, които учредявахме. Но към днешна дата руският клуб се състои от 47 души. Сред сегашните членове на клуба има и българи – русофили, но разбира се по-голямата част от членуващите са руснаци.
-Безсмъртен полк е обществена акция, която се провежда в Русия, напоследък и в някои други държави. В Деня на Победата – 9 май – участниците в акцията преминават по улиците на градовете с георгиевски ленти и портрети на своите предци, които са участвали във Великата Отечествена война. Как се провежда «Безсмърен полк» в Търговище?
-Акцията я правим вече за втора година. Провежда се в повечето български градове, които имат активни руски клубове. Предложението ми беше дадено от федерацията и тук всички го подкрепиха с две ръце. Благодарности на Славчо Славчев, който ни помага много при организирането на акцията.
Първата година се включиха 200 човека. Втората година бяхме малко по-малко заради лошите метеорологични условия. Не успяха да се включат хора от селата, от Светлен трябваше да дойдат, от другите близки села също. Чакахме и желаещи да участват от Попово и Омуртаг, но заради дъжда не успяха. Сред участниците обикновено са Движението на русофилите, Историческият музей и представители на антифашисткото движение.
-Не можем да подминем и темата за руско-българската дружба. Голяма част от рускините в България са дошли тук, следвайки любовта, която често буквално е безгранична. По съветско време много български момчета са заминавали в съюза – да работят или учат. И по-голямата част се връщат на родна земя с годеници. Тези бракове остават ли признак за силната връзка между двата народа или това вече е преминало във времето, г-жо Нешева?
-Българи и руснаци завинаги ще останат като братя. Това не може да бъде разрушено с нищо. Ако «главата», отказва да го приеме, то «ръцете» продължават да прегръщат. Сред младите хора все повече и повече се появява русофобията – тя е поголовно и навсякъде, но това не ме плаши вече, след като в социалните мрежи намерих групи, в които членуват хиляди, хиляди българи, чиито възгледи по темата още са светли. Освен събиранията по традиционните руски празници и обичаи, клубът провежда тематични вечери и семинари – «Вечер на Пушкин», «Вечер на народните танци» – за тези, които искат да научат българските хора, «Вечер на българската история» и т.н. Помагаме си. Винаги и с каквото можем. В едно близко село има една рускиня, която е изключително бедна и ние вече два пъти успяхме да съберем сума пари и продукти, за да и ги пратим. Помагаме на нуждаещите се с каквото можем. Ако някой е в беда – няма да го оставим. И затова сме клуб «Единство»!
Към клуба съществува и ансамбалът «Девчата», чийто вокален педагог е и председателят на Руски клуб «Единство» – Татяна Нешева. За своята 3-годишна история, музикалното формирувание има вече 5 купи, а наскоро в ансамбала се формира и трио «Нежност». За съжеление, не се практикува поддържането на особено близки отношения между клубовете, по-скоро всеки един работи за себе си. Въпреки това, преди 2 години Търговище направи опит да сплоти тези отношения. Шуменският руски клуб бързо откликва на предложенията. Вече два пъти са били гости на града ни, за да отбележат съвместно с нашият клуб различни празници. Тази година Търовище гостува на Шумен по повод Масленица (източнославянски празник, на който се чества края на зимата и началото на пролетта) и 8-ми март.
Руски клуб «Единство», благодари на областния управител – Митко Стайков за бързото отзоваване, обещаното помещение и доброто отношение. Също така благодарности и към кмета на град Търговище – д-р Дарин Димитров за това, че откликнаха на поканата и уважиха с присъствието си едно от празненствата на руския клуб – Старата нова година.
АНАСТАСИЯ ИВАНОВА, стажант-репортер