Разговор с д-р Иван ТЯНЕВ, психиатър, зам. директор на МБАЛ-Търговище
Сега, на прехода от зимата към пролетта, голяма част от хората усещат една отпадналост-сутрин не им се става, иска им се да долежат поне половин-един час.
И после, през деня, нямат търпение работният ден да свърши, да се доберат уморени до дома. Дните им минават скучно, минорно, еднотипно, нищо не ги радва, оплакват се от нарушение на съня и една хронична умора. Ако тези симтоми са Ви познати, значи под формата на пролетна умора у Вас се отключва една неразпозната ДЕПРЕСИЯ. Но какво точно се случва с нас, как да овладеем състояниението си , какъв е лекарският съвет при тези коварни усещания- по тези и други въпроси беседваме с нашия събеседник психиатъра д-р Иван ТЯНЕВ.
-Твърди се, че депресията е болест на пролетта и есента. Кой е предразположен към нея, д-р Тянев?
-Към депресията са предразположени най-вече хората с много светъл цвят на кожата /с ниско съдържание на меланин в кожата, а през него се образува серотонинът в мозъка/.Друг отключващ депресията фактор е високостресовият начин на живот при много хора, които са под постоянен натиск на редица изисквания към тях най-вече в битов и професионален план…Тук ще посоча едно съсловие -учителското, което много често изпитва скрити депресивни състояния, тъй като всекидневно е подложено на високо ниво на натоварване и стрес.
-Какъв е Вашият лекарски съвет- как да реагираме, ако тези симптоми ни споходят?
-Най-първото, което човек трябва да направи, е да отиде на психиатър, за да се прецизира диагнозата.
– Защо хората се срамуват да отидат на психиатър, докторе?
-Срамуват се, защото това е също като една стигма от детството. Като деца всеки е добил една представа за затвор, за полиция, там е страшно да се влиза. Такова е и клеймото за кабинета на психиатъра- смята се, че там ходят предимно пациенти с шизофрения, с маниакални състояния, с епилепсия и др., пък и нали сме малък град, хората казват- да не съм луд, че да ходя на психиатър… Сложно е.
-Добре, минали сме през психиатричния кабинет, какво е другото, което трябва да направи един пациент с поставена вече диагноза неразпозната депресия на пролетната умора.
-Не е зле да бъде направено едно изследване, от което да се разбере дали организмът няма дефицит на микроелемента литий. Това е един микроелемент, който много бързо се хаби, и това се случва предимно при хората от бялата раса, при тях литият се изчерпва най-бързо.
-Как да приемаме чрез храната литий, който предпазва освен от депресии, и от деменции, диабет, мании…
-Чрез суровите ядки най-вече, чрез някои водорасли, млечни продукти, яйца, картофи, плодове и зеленчуци, отглеждани на богата на литий почва.
-Какво още трябва да се направи срещу тази неразпозната депресия пролетната умора?
-Тъй като много често в нейната основа е СВРЪХНАТОВАРВАНЕТО на организма, изходът е -ДА РЕЛАКСИРАШ И ДА СЕ СТРЕМИШ КЪМ ПОЗИТИВНИ ЕМОЦИИ-двата стълба, които най-добре „хранят“ психиката на всеки човек. Добре е човек да си направи един план за деня, в който план поне няколко часа телефонът му да не звъни, поне ден-два/ събота, неделя/ в седмицата да си позволи спокойно да полежи по пижама, да си създава позитивна среда, както всеки сам го разбира, да понамали темпото на живот и най-вече препоръката е за повече ПОЛОЖИТЕЛНИ ЕМОЦИИ И РЕЛАКС! Това е основното, защото другото са лекарства, а те пък са патерица-когато я имаш, изпитваш определен тип спокойствие, махнеш ли я, ставаш несигурен…Лошото е, че пациентите идват на твърде късен етап при нас, когато тялото вече започва да страда от тези психо-соматични състояния, болестта се задълбочава и се стига до нежелани последици… А е нужно само едно направление от личния лекар / за което в другите страни се чака от 4 до 8 месеца/ и пътят от пациента до лекаря е скъсен.
-Д-р Тянев, тези дни тръгвате на конгрес на психиатрите в Ница, темата е за деменциите, ще чакаме важни новини…
-С удоволствие ще споделя наученото на този световен форум първо с читателите на „Знаме“…
Разговаря ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
Снимка:Симона Алексиева