След осемдесетия километър, западно от Виена, започва живописната местност Вахау. Корабът плаваше срещу течението, аз стоях на палубата и фотографирах ту наляво, ту надясно, стремейки се да не пропусна нито една забележителност – плод на природата или дело на човешката ръка… Самотна каменна сграда се оглеждаше във водите на Дунав, а долу, в малкото заливче, плуваха… лебеди! В съзнанието ми изведнъж бликна споменът за един чудесен акварел, който толкова приличаше на току-що видяното! Реалност и изкуство, преплетени в едно преживяване! Топлата късна есен беше украсила в жълто-кафяви нюанси дървета, храсти и лозя. Основният поминък на населението тук е винарството и овощарството. Все още необрани, големи лозови масиви, грижливо подредени и наметнати със специални мрежи срещу „апетита” на птиците, очакваха настъпването на минусовите температури и работливите ръце на своите стопани. Научих, че традиционната технология за добив на качествени бели вина изисква гроздето да замръзне на полето и едва тогава да започне неговото прибиране в избите. Най-разпространените сортове в долината Вахау са ризлинг, мускат, нойбургундер. По двата бряга, добре укрепени срещу наводнения, се редуваха каменни сгради, спретнати малки селца със задължителни островърхи църкви и самотни съвременни къщи, всички свързани с добре поддържани пътища. Красивата и ненакърнена природа тук бе в пълна хармония със съвременния човешки живот. Следващата ни цел беше градчето Мелк. Много преди корабът да акостира в пристанището, погледът ми беше привлечен от високо скалисто възвишение. Върху него се издигаше бенедиктинският манастир. Отдалече ми заприлича на средновековен замък. Не беше случайно. По-късно научих, че това наистина е замък, собственост на австрийския маркграф Леополд Втори, който през 1089 година го подарява на бенедиктинските монаси. От пристанището с автобус само за няколко минути се озовахме на скалистото възвишение.
Погледнах надолу. Там видях и фотографирах уникалното средновековно градче Мелк. Устояли на времето, каменните къщи ограждаха вътрешни дворове. Така някога жителите са осъществявали своята безопасност и взаимна защита… Тръгнахме надолу по широко бяло каменно стълбище и се озовахме в добре поддържан парк с цъфтящи храсти и красиво оформени дръвчета.
Вратите на манастира се отвориха и докато екскурзоводката ни запознаваше със сградите и фонтаните отвън, можехме да фотографираме всичко, в помещенията беше забранено… Манастирът осъществява разнообразни дейности. Още през 12 век тук е създадено училище, което функционира и днес като средно общообразователно, обучавайки момчета и момичета. В специално крило се намират покоите на Мария Терезия, където императрицата е ходила да си почива или да посреща гости. В залите на музея са експонирани част от манастирските съкровища – църковни реликви, сребърна и златна утвар със скъпоценни камъни, различни икони от майстори-иконописци, богослужебни дрехи, извезани със златни нишки, изящни произведения на изкуството и безценни книги. Вниманието ми беше привлечено от ръкописна книга, разтворена под специален стъклен похлупак. И видях маргиналии (бележки в бялото поле, изписани от авторите или собствениците на книгата). Силно се заинтригувах, защото съвсем наскоро бях се запознала с научния труд за маргиналиите от един млад учен, роден в нашия град и син на моя близка. От разчитането на такива ръчни бележки, историците извличат ценна информация за отминали събития от обществения живот, войни, природни явления или просто сведения от личния живот на пишещия… В залите на музея на запис непрекъснато звучеше девизът на Свети Бенедиктин: „Слушайте!”.
Но аз повече гледах. Имаше какво! Влязохме в най-голямата манастирска библиотека в Европа, която съхранява над сто хиляди ръкописни и печатни книги. От всички 12 зали в две е разрешен достъпът за туристи. До останалите десет надолу в хранилището води спираловидно стълбище, пресъздаващо „златното сечение” (числото на Фибоначи – 1.618). Ние само видяхме тази стръмна, доста стъписваща огледална стълба. Не можахме да влезем в храма Петър и Павел, една от най-изящните барокови църкви в света. Но аз успях да я фотографирам. Дори и отвън позлатената църква е великолепна… Тръгнах си от Мелк очарована и недоволна. Очарована от видяното и недоволна от невидяното. И има защо! Човек трябва да дойде пак и непременно за повече време…
Антония Атанасова