Едно гостуване на „Знаме“ в МБАЛ – Търговище…
Всяко ново нещо е нова надежда!
Казва изп.директор на търговищката болница
д-р Иван СВЕТУЛКОВ
– Д-р Светулков, честит нов здравен министър!
– Благодаря!
-Какво е мнението Ви за тази промяна?
– Всяко ново нещо е нова надежда!
– Колко смени на министри на здравеопазването дочакахте през всичките 14 г., откакто сте директор на МБАЛ-Търговище АД?
– Когато станах директор през 2003 г. , министър на здравеопазването беше доц.Божидар Финков. Това го помня. Впоследствие доста имена на министри се изредиха, но ако питате за моето лично мнение, бих казал, че личността на министъра не е от толкова голямо значение. Определящо значение като цяло за визията на реформите в здравеопазването има Правителството и волята му за промени. Защото всяка една промяна започва от нормативната база. Реформата би трябвало да започне точно от тази нормативна база, но тя трябва да има своята дългосрочна стратегическа цел. Тактиката за постигането на този по-дългосрочен план се осъществява точно от екипа на здравния министър.
– Вярвате ли, че г-н Кирил Ананиев и неговият екип са хората, които ще проведат тази тактика, за да бъдат решени проблемите на здравеопазването в по-дългосрочен план? Самият Вие твърдите, че мислите за бъдещото развитие на търговищката болница за период от 10 г напред.
-Новият здравен министър има едно голямо предимство и то е, че дълги години беше управител на надзорния съвет на НЗОК. Така че той е запознат с реалностите в здравеопазването, хората от екипа му-също. Те няма да започнат от „А“ . Всички се надяваме, че ще бъде направено възможното за справянето с многобройните и тежки проблеми в сферата на здравеопазването.
*******************************************************
Инфекциозно отделение вече има нов дом – помещенията на първия етаж в сградата на МБАЛ – Търговище. „От години говорим за нуждата от това преместване, ето че то вече е факт”, каза д-р Стела Георгиева, специалист заразни болести в търговищката болница. Сградата в двора на лечебното заведение, където досега се лекуваха пациентите, е строена през 1916 г. Д-р Светулков обясни, че са разглеждали доста варианти за преместването на инфекциозно отделение, но този бил най-подходящият. Помещенията от първия етаж на сградата са разделени със специална врата от тези на детско отделение, така че да няма достъп между пациентите. Отделни са и входовете, през които лекуващите се минават, което също ограничава двете отделения.
„Изпълнили сме всички изисквания на РЗИ, стаите са новооборудвани, а условията в тях не могат да се сравняват със старата сграда, както за пациентите, така и за нас като лекари”, допълни още д-р Георгиева. Към момента отделението разполага с 30 легла, включително за майки с малки деца.
Директорът на МБАЛ разказа, че в последните години забелязват тенденция за намаляване на използваемостта на леглата в детско отделение, поради демографската криза и по-малкото на брой пациенти. Това е и другата основна причина, поради която единият етаж от детско отделение ще посреща нуждаещите пациенти от инфекциозно.
Д-р Георгиева подкрепи думите му, давайки пример и с намаляващия брой на болните в заразно през последните години. Тя сподели, че са имали по сто хепатитно болни души на месец, в сравнение със сега – 30 за цяла година.
Лекарите бяха категорични, че преместването на инфекциозно и новото оборудване в стаите е в интерес на здравето на пациентите.
**************************************
Неврологът д-р Таня МИТЕВА пред „Знаме”:
И Н С У Л Т Ъ Т-за да не се стига до фатален край
Вече 33 г. д-р Таня МИТЕВА работи като невролог в МБАЛ-Търговище, а през последните години тя е началник на Отделението по нервни болести. Разговаряме с нея за ОСТРИЯ ИСХЕМИЧЕН ИНСУЛТ-едно тежко заболяване, нерядко и с фатален край. Затова превенцията и борбата с рисковите фактори са от изключително значение за тази болест, която често пъти е с катастрофални последици. За инсулт-симптомите, за реакцията на пациентаите и за последиците от това коварно заболяване говорим с невролога Таня МИТЕВА.
– Д-р Митева, кои са най-характерните инсулт-симптоми, след появата на които би трябвало да се действа с максимална спешност?
– Мозъчният инсулт е остро разстройство на кръвообращението на централната нервна система, което се изразява с намаляване кръвотока в различните отдели на мозъка. Най-често, когато тромб запуши кръвоносен съд в мозъка, сигналът за настъпване на инсулт са изкривяване на устата/ загуба на говора/ и парализа на ръка /крак/. При тези случаи пациентът незабавно, най-късно до четвъртия час, би трябвало да бъде докаран в болница. Инсултът е такова заболяване, при първите симптоми на което много бързо трябва да се реагира- да се мисли, да се решава и да се действа. Всяка минута е важна за мозъка, тъй като при това заболяване за минута загиват няколко милиона нервни клетки в мозъка. И колкото по-скоростно се реагира в случая, толкова и последиците са по-малко. Когато започвах работа като невролог, техникато беше на друго ниво. Сега това съвсем не е така, тъй като от 2010 г. насам, на подходящите за това пациенти, се прилага методът на венозна фибринолиза и по този начин болният не остава инвалид за цял живот.
– Д-р Митева, защо точно в рамките на тези първи часове може да се помогне на пациента, защо е решаващо времето до 4-я час? И какво представлява методът на венозна фибринолиза, има ли възрастови ограничения за прилагането му?
– Казано на популярен език , при мозъчния инсулт се касае за запушване на кръвоносен съд. И съответно има такова лекарство, което да отпуши този кръвоносен съд, да възстанови кръвоснабдяването и да предпази мозъка от загиване. Това се постига чрез метода на венозната фибринолиза. А колкото до възрастовите ограничения, няма такива.Най-възрастният пациент, на който сме правили фибринолиза, беше на 91 г., изобщо възрастта не е проблем. А най-младият ни пациент с инсулт беше на 26 г., но поради това, че дойде в болницата твърде късно, остана с парализа. Преди време имахме и такъв случай-болен, на 46 г. от Опака, както си стои пред компютъра,в един момент усеща пареза в лява ръка и ляв крак, както и някои други сиптоми на инсулта. Близките му го забелязват , веднага го транспортират до нашата болница и след 3-4 дена пациентът беше изписан в добро състояние, на крака. От 2010 г. досега имаме около 150 случая , спасени с метода на фибринолиза, годишно по около 25-30 пациента, за тази година случаите до този момент са 10.
– Какви са наблюденията от Вашата практика-какви хора спохожда тази коварна диагноза- инсултът?
– Инсултът не се влияе от възрастта, а напоследък се подмладява. Застига хора, при които се наблюдават усложнения от рисковите фактори : хипертоничната болест, диабетът, тютюнопушенето, наднорменото тегло. Но, както вече казах, ако инсулт- симптомите се хванат навреме, ако болният дойде в болницата до 4-я час, тежките последици и инвалидизацията се отлагат. Няма по-голямо човешко удовлетворение за невролога от това- да дойде при теб един пациент с тази тежка диагноза навреме и вследствие на правилното лечение до два-три дни симптоматиката /парезата/ да изчезне. И същият този човек да натисне копчето на асансьора и да си тръгне вкъщи съвсем самостоятелен. Повярвайте, това е нашето професионално удовлетворение!
– Да се отреагира навреме, за да се спаси човешки живот- вероятно, затова и в много страни рекламата за изцелението от инсулт е така ударна-нея можете да я видите и по големите стадиони, и в автобусите, на всички места с апелативното: почувствате ли симптомите на инсулта, спешно тръгвайте за болницата! Ето, за тази информираност, за тази спешност става дума, защото голяма част от индивидите с тази диагноза, която е равносилна на инфаркта, си стоят вкъщи и чакат да им мине. Стигаме до превенцията и здравословния начин на живот като изход от тази диагноза, но как да стане това в стресовата среда, в която живеем?
– Трудно, много трудно, но не и невъзможно. Доказано вредно е всяко нещо, което е злоупотреба / сол, мазнина, цигари/ и увеличава риска от инсулт. И все пак изходът, за да не се стигне до тази диагноза с катастрофални последици за човека, е – превенция, здравословен начин на живот, борбата с рисковите фактори…Останалото са само крачки към зоната на БОЛЕСТТА…
– И накрая Вашият лекарски съвет?
– Да отделяме достатъчно време и средства за здраве и превенция докато сме все още здрави и работоспособни, за които усилия впоследствия здравето стократно ще ни се отблагодари….
*************************************************
Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември. Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар, което се дължи на частично намаление или нарушено действие на инсулина (тип 2) или пълна загуба на продукцията му в организма (тип 1). По данни от 2013 г. на Международната Диабетна Федерация с диабет, в България живеят 577 000 души, като 427 000 са с диагностицирано заболяване, а 150 000 имат диабет, но не знаят за това и не се лекуват. Високите нива на кръвната захар може да увредят очите, бъбреците, нервите и големите кръвоносни съдове и да предизвикат усложнения, като загуба на зрение, ампутации и бъбречна недостатъчност. Захарният диабет тип 1 съкращава очакваната продължителност на живот с 15 години, а при захарен диабет тип 2 – с 5 до 10 години. Всяка година вследствие на диабет в България умират над 8000 души, или 22 души дневно.
*******************************************
ОЩЕ пет апарата за хемодиализа
С общо 17 апарата разполага МБАЛ-Търговище, които поддържат живота на пациенти с отпаднала бъбречна функция. 16 от тях са в Центъра по хемодиализа и 1 -в реанимация. Общо 76 са болните, които се нуждаят два или три пъти седмично от пречистване на кръвта по метода на диализата. 5 от апаратите „изкуствен бъбрек“ са на доизживяване и в сервиза вече отказват тяхната техническа поддръжка.
На тяхно място се очаква да бъдат закупени нови апарати, като за целта вече са осигурени 100 000 лв. капиталова субсидия от Бюджет 2017 на Министерството на здравеопазването. След съответните законови процедури, апаратурата ще бъде осигурена.
*******
Материалите подготвиха
Деяна Вълчева и Симона Алексиева