Ученици от 2 училища в Търговище – I-во СУ „Свети Седмочисленици“ и II-ро СУ „Проф. Н. Маринов“ взеха участие в националната образователна програма „Дай старт на успеха“, организирана от Junior Achievement България и Кока-Кола Хеленик Ботълинг Къмпани България.
Над 500 младежи от седем български града – Лом, Самоков, Гоце Делчев, Своге, Костенец, Търговище и София, получиха основни познания за личностно развитие в различните етапи на програмата.
Търговище е единственият град от Североизточна България, който бе избран да се включи в инициативата, която се проведе за първи път в България. Основната цел на организаторите бе да се намали броят на икономически неактивните млади хора у нас. Национално изследване на УНИЦЕФ за България за подрастващите и младежите показа твърде тревожна картина: 1/5 от младежите не са обхванати нито от образователната, нито от социалната и трудовата система. Това нарежда страната ни на първо място по този показател в ЕС.
„Програмата „Дай старт на успеха“ дава възможност на младите хора да научат повече първо за себе си, после за възможностите, които имат, познавайки себе си. Често в училищата не се отделя достатъчно внимание на професионалната ориентация на подрастващите. Възможността за срещи с успели хора като мениджърите на Кока-Кола в България например, е много полезна, защото учениците попиват от опита и получават ценни съвети за развитието си. Така децата могат да открият своята същност, да изберат правилния път и да дадат старт на своя успех“, обясниха организаторите на образователната инициатива.
Според учителите, участвали в програмата, голяма роля в обхващането на икономически неактивните млади хора играят семейството, училището и общината. Всички те трябва да действат в синхрон, за да осигурят възможности за правилна професионална ориентация и ефективна реализация на младежите в живота. Някои от учителите споделят нерадостните си наблюдения, че тенденцията е след завършване на средно образование в малките градове младежите да ги напускат и да търсят по-нататъшното си развитие в столицата, друг голям град или в чужбина. Много от тях губят мотивация при първия неуспех и се завръщат, но без перспектива за включване в активния икономически живот. Усилията на организаторите на програмата „Дай старт на успеха“ са да се помогне на тези хора да опознаят себе си и да им бъдат дадени основни практически умения за осъществяване на мечтите им.
Петя Грудева, учител във Второ средно училище “Професор Никола Маринов“:
„Учениците се научиха да разбират по-добре себе си и подобриха своите умения за общуване, създаване на контакти, работа в екип, водене на преговори, отстояване на лична позиция. За нас, учителите, това беше едно невероятно преживяване и усещане – да видим и усетим промяната и положителната нагласа на децата към търсене на новото както и готовността им да се развиват и усъвършенстват“.
Иван Иванов, учител в Първо СУ “Св. Седмочисленици“, Търговище:
„Програмата „Дай старт на успеха“ помогна на децата най-вече да повярват в своите способности. Научиха, че работата в екип е успешна формула, за която се изискват и лични качества, и усърдие от всеки един. Имаха възможност да работят в конкурентна среда, която мотивира. Програмата развива корпоративно мислене у децата. Стимулира както личната, така и изявата на екипа. Програмата е първият досег на учениците до икономическо мислене, до общуването на една по-висока степен, предполагаща умения за себеизразяване. Децата в по-малките населени места не са демотивирани, но не са ориентирани. За това допринася липсата на контакт на бизнеса с учениците. Интернет е не малък, но съвсем недостатъчен източник на информация. Децата четат и научават за различни професии, но на практика на тази възраст те все още остават без реална представа за работата в различните сектори на икономиката. Духът на предприемачеството у тях ще бъде събуден, ако работодателите осъществят контакт с децата и се осигури реална производствена практика като част от учебните часове.“
Катя Найденова, учител във Второ средно училище “Професор Никола Маринов“: Позитивни програми като “Дай старт на успеха“ могат да намалят агресията в училищата
– Какво научиха децата, участвали в програмата „Дай старт на успеха“?
-Мисля, че темите, които най-много ги впечатлиха, бяха тези за подреждането на приоритетите, разпределението на времето и самооценката. По време на 48-часовото предизвикателство първо ги привлече начинът, по който се запознаха с останалите участници, а след това – лекотата, с която лекторите говореха.
– А Вие като учител какво спечелихте с тази програма?
– Аз за пореден път се убедих колко е важно да умееш да общуваш, колко е важно да притежаваш значителен запас от думи, с които да умееш да се изразяваш, колко е важно да бъдеш социален. А в момичета от моя клас видях увереност и отговорност. А това е, разбира се, много приятно!
– Защо е важно провеждането на тази програма според Вас?
– Защото участието в подобни инициативи обогатява личностите. Срещайки се с различни хора, учениците научават от всекиго по нещо. Ти оценяваш в практиката работата в екип, с хора, с които те срещат за първи път, трябва да се сработят, за да бъде успешен продуктът, който след това ще представят. Мисля, че ще бъде полезно, ако такива мотивационни програми гостуват в училищата и лектори говорят по достъпен начин по различни теми. Напоследък много се говори за агресията сред учениците, в обществото, мисля, че един от начините за нейното преодоляване са такъв тип позитивни инициативи и проекти.
– Смятате ли, че децата в по-малките населени места са демотивирани да се развиват?
- В малкия град възможностите за развитие са ограничени, но не мисля, че младежите ни са демотивирани. Напротив. След 48-часовото предизвикателство дори усетих амбиция за доказване и интерес към темите за етикета по време на интервю за работа, начина на обличане и как още по-добре да се представим на следващото ниво от програмата. А тези ученици, които не се класираха за предизвикателството, бяха доволни, че програмата продължава и ще имат нова възможност за изява.
Росица Станкова, учител в Първо СУ “Св. Седмочисленици“, Търговище:“Дай старт на успеха“ научи децата как сами да градят бъдещето си
– Г-жо Станкова, какво e най-важното, което научиха децата, участвали в програмата „Дай старт на успеха“?
– Практическата насоченост на програмата даде възможност на учениците да научат и направят много за бъдещата си професионална реализация. Правилно подбраните и предложени уроци-практикуми помогнаха на младежите да опознаят по-добре себе си и качествата, които ще са им нужни за реализация на пазара на труда. Те вече знаят какво е необходимо, за да кандидатстват за работа. Научиха се да представят правилно себе си и своите умения, за да постигнат очакваните резултати. И не на последно място те се увериха, че сами градят бъдещето си и от техните знания и умения зависи желаната реализация след завършване на училище.
– С какво програмата бе полезна за Вас като учител?
– Убедих се, че трябва да срещаме учениците с успели хора. С личния си пример те увличат подрастващите, карат ги да мечтаят, но и по-реално да преценяват своите възможности. Аз вече често разказвам за професионалисти със сбъднати мечти.
– Защо е важно тази програма да продължи?
– Младежите от средните училища не получават практически познания за избора на професия, за личните финанси, за предприемачеството и пазарното стопанство. За да се попълни тази липса на информация са нужни подобни програми.
-Демотивирани ли са децата в по-малките населени места да се развиват?
-Не, учениците от нашето училище са много мотивирани да изберат правилната професия, да завършат желаната специалност и да реализират мечтите си. Проблемът е, че повечето от тях искат да напуснат града и малко ще се върнат след университетите в Търговище.
-Лесно ли се ориентират професионално Вашите възпитаници?
-Различно е. Има деца, които знаят точно какво искат и следват мечтите си. Други се колебаят, но са определили посоката. С третата група е най-трудно: те не знаят какво искат и се лутат в многото информация, която получават. Те трудно избират, защото често не са уверени в себе си. Най-често те трябва да бъдат мотивирани и насочвани в подходящата сфера на познание. Затова срещите с успели професионалисти са много полезни. Програмата „Дай старт на успеха“ е най-полезна за тях.