За онзи свръхентусиазиран 16 април на 1959-та, за всичките 58 пролети, лета, есени и зими, за първите и дошлите след тях колеги, за щурите им младости, за вечната им влюбеност в тази толкова тежка, без нормирано работно време, без определен почивен ден, но прекрасна журналистическа професия – ДЪЛБОК ПОКЛОН!
И как да не се удивляваш на увереността им,че и тук, в провинциалното и затънтено Търговище, станало току-що окръжен център, може да се прави голям вестник? Иначе как бедният момчурляк от село Александрово Петко Гажовски, повикан и назначен в „Народна младеж”, делил една стая с Александър Фол в „Студентската трибуна”, работил със Стела Авишай, Иван Бошев, Георги Тодорчев, Генчо Стоев, Стефан Продев и учил се от тях, другарувал с Дамян Обрешков и Йордан Радичков, пил вино на една маса с известни и по-малко известни поети, писатели, художници, ще се сбогува със столичната артистична бохема, чиито дух ще го следва в обратния му път към родния край и никога не ще го остави на мира.
Ами онзи младеж Иван Янчев, чието име срещаме в пожълтелите страници на вестника от 1964 и 1965 година? Открит и откровен дисидент, впоследствие стипендиант на ЮНЕСКО в Сорбоната.
Спирам с имената. Много са. Все ярки личности, индивидуалисти с остри и темпераментни пера. Съпричастни към човешки болки и съдби, упорито воюващи с всякаква несправедливост. По техни разследвания се решава не един сериозен проблем, сменят се дори директори. Толкова са убедителни и категорични в доказателствата си, че никоя власт не се наема да възроптае, камо ли да се стигне до уволнение на журналист.
Тиражът на първото издание на вестника от 16 април 1959-та е „едва” (тъй го определят самите му автори) 2000 бройки, за да се стигне цифрата 16 000 – 17 000. „Знаме”-то, зад което вече стои солиден екип, печели доверието на хората, те го търсят, обсъждат го разпалено, вълнуват се от прочетеното в неговите страници.
За вчера, за отминалите вестникарски години и сътвореното в тях с непримирим дух и хъс, е нашето преклонение, нашето уважение, нашият огромен респект.
А за днес? Как гледаме, как усещаме, как възприемаме сегашното „Знаме”? Да, времената са други, съвсем различни, по-знаещи, по-широко скроени и за това трудно биха били заинтригувани от един скучно списван вестник, но как да стане той по-интересен, по-пъстър и разнообразен, по-полезен и необходим за повече читатели?
Ами както са го правили колегите в по-близките и в по-отдалечените години – с богат, интелигентен и грамотен български език, с ясно изразена журналистическа позиция. Без автоцензура, без кротуване пред каквато и да е несправедливост, без страх да се дирят отговори на най-парливите въпроси. Толкова е трудно, че сякаш изглежда почти невъзможно. Не само защото днес „Знаме” излиза четири пъти в месеца с по осем страници и поради това не разполага със стабилен редакционен екип. За това няма да се лее обилно шампанско, няма да се произнасят патетични речи пред сто официални гости, кореспонденти и дописници, както е било преди. Но поздравления ще има. И малка почерпка на среща с приятели и съмишленици. Надеждите са не просто вестникът да оцелее и да дочака 60-тия си рожден ден, а да възвърне някогашния си авторитет и престиж.
Деяна се нагърби с изключителната отговорност да стори това. Ще й трябват здрави нерви, много силен дух и голяма издръжливост. Пожелавам й ги от цялото си сърце.
Иванка Ботева