– Честито, г-жо Антонова! Бихте ли ни казали нещо повече за процеса, чрез който се стигна до текста-победител?
-Всичко стана в отговор на възникнали реплики сред обществеността, по повод на това, че журито на обявения от Община Търговище конкурст за текст, който да легне в основата на химна на града ни, не хареса нито един от предложените анонимни текстове и се наложи срокът да бъде удължен в очакване на по-широко участие.
А репликите, за които стана дума, могат да се обобщят така:” Ами журито като не ни харесва стихотворенията, да седне, па да си напише!” Обвинени бяхме в некомпетентност, в пристрастие, в прекалено високи изисквания. А в комисията, оценяваща текстовете, влизаха филолози-българисти, положили изпит по литературознание, както и утвърдени музиканти, запознати с композиционните изисквания за песенен текст. Тогава аз подадох заявление за излизане от журито по лични причини и скоро след това депозирах своя вариант – по реда, изискван от правилника за анонимност. Текстът спечели 7 от 9 гласа. Благодаря на журито.
– Вие сте автор на двайсетина белетристични книги, скоро ще излезе от печат романът ви „Първият след Бога: любовта и смъртта на Васил Левски”, как така изведнъж решихте да пишете римуван текст?
– Тези неща не стават изведнъж. В ранната си младост издадох стихосбирката „Повторими неща”, защото в онези щастливи години пишех стихове. После ме заинтригува прозата, но в нея също може да бъде вложена поезия. Така че текстът за химна потвърди една моя стара любов към мерената реч.
– Бихте ли цитирали поне две-три строфи от бъдещия химн?
– Допускам,че при предстоящата работа с композитора може би ще се наложат някои промени в текста, свързани с изискванята на музикалното фразиране, и ,а да не заблуждавам аудиторията на вестника, която дълбоко уважавам, ще кажа само,че в рефрена на химна влизат трите императива от девиза на Търговище:” БЯХ! СЪМ! ЩЕ БЪДА!”
–От официалното съобщение на общината стана ясно, че вие сте отказала да получите наградната сума от 1000 лева като победител в конкурса и сте я предоставили за благотворителност.
– Това е най-малкото, което можех да направя за града, в който живея и който обичам. Най-високата награда е оценката на журито, на обществените съвети и на общинските съветници. А тя не може да бъде изразена в цифри.
Деяна Вълчева