Интервю с Йордан Минчев
-Когато четох твоите сатирични разкази, все те виждах като кафеджия в кафенето на парламента, не в твоето Данково кафене, както ти пишеш.
Защо не се ориентираш по-нагоре, оттам може да излезе нещо по-значимо и поучително за поколенията. Ония хора са отбрани хора, не са като в твоето квартално кафене…
-Може би защото щеше да се загуби обратната връзка. В Данковото кафене нещата са ясни- политиците творят глупости, а посетителите ги обсъждат. В обратния вариант, каквото и да сътворят посетителите на кафенето, политиците не ги интересува. Тази загриженост за народа я забелязваме само предизборно. Още си облизваме меда, с който ни заливаха. Някои може би си мислят, че ако бях кафеджия в парламентарното кафене, щеше да има бакшиши, които са нещо немислимо в Данковото кафене. На тия хора искам да кажа, че там бакшишите щяха да ми ги обещават само. По навик.
-Пишеш, че у нас признанието идва след поклонението. Това, според теб , от мъдрост ли е или от глупост?
-И едното, и другото. Една еманация от двете. Не знам дали е от православието или от нещо друго, но ние честваме по-тържествено Възкресение, а не Рождество. Веднага си припомням едно стихотворение на Христо Радевски..”Животът е ирония жестока. Кога кипиш в амбиция и страст, то всички те навикват и те хокат. Угасваш ли, на почит си тогаз”…Та за това ставаше въпрос, да сте чули да са наградили млад специалист или творец? Все за цялостно творчество и принос през годините. Вместо да поощряваме младите, да им дадем криле да литнат по- високо, кадим тамян и леем елей за хора, които са дали своя принос в годините и кротко би трябвало да си доизживеят живота.
-На една от стените на трафопоста, който се намира в съседство с художествената галерия, са нарисувани овце. Едната блеейки казва: Много сме – е -е. Ти какъв текст би добавил?
-Ами…много сме. Колко овчари се смениха, а ние сме си все същите. Вървим след овчаря гладни, към тучните пасища, които ни е обещал, и въобще не забелязваме как ушите му мърдат. А те мърдат щото дъвче, докато ние прегризваме тук- таме някоя тревичка. Това, че сме много, не ни прави нито по-умни, нито по-малко овце. Доят ни, стрижат ни и перманентно ни обещават, че ще ни хранят. А какъв текст бих написал? Бих продължил само… „Много сме – е -е и сме все същитееее”…
-Спомняш ли си в началото на 90-те години, колко актуален беше въпросът: „Шъ са управим ли?” Сега, от дистанцията на времето, какъв е твоят отговор?
-Да. Категорично. Кога? Не ходя по предизборни събрания, за да мога да кажа. Аз съм човек вярващ и продължавам да вярвам, че сме децата на Мойсей. Тия, които ги е водил 40 години през пустинята, докато не умре и последният, който помни робството.
В нашия случай евтиния салам от 2.20, който много харесвахме. Най -вече защото беше евтин. И сега има хора, които още въздишат по него. Това им е смисълът на живота- евтиния салам. И никой не си спомня, че верни на себе си, бяхме го кръстили „Кучешка радост”. Като погледна, имаме още 12 години. В последно време почнаха да се прокрадват някакви съмнения, но продължавам да го вярвам. Човек все трябва да вярва в нещо.Аз вярвам, че ще станем малко повече човеци и ще излезем от пустинята.
Радка Иванова