Специално подреден кът за четене посреща най-малките пациенти в Детското отделение на МБАЛ – Търговище. Детският кът е част от програмата „Библиотека на играчките“, която успешно се прилага на 20 места в страната.
За първи път обаче, в рамките на тази програма, се обособява такъв кът за четене и то именно в Търговище. Новата придобивка е резултат от съвместните усилия на Фондация за децата в риск по света (ФДРС), Клуба на НСО и МБАЛ – Търговище. Детският кът бе официално открит в присъствието на директора на МБАЛ – д-р Иван Светулков, Клуба на НСО, малки пациенти, родители, лекари и журналисти.
За да не бъде болничният престой за децата стресиращ, изпълнен само с негативни емоции и напрежение, малките пациенти имат възможност да разглеждат и четат детски книжки, да редят пъзели, да рисуват, да играят, да общуват помежду си. Това е и възможност за децата и техните родители да прекарат повече време заедно играейки, абстрахирайки се от здравословния проблем.
Организаторите споделиха още, че книжките и материалите в детския кът са подбрани и съобразени с интересите на малчуганите, стимулират развитието и комуникативните им умения, а не последно място и въображението на малките пациенти. Два пъти седмично с децата в детския кът за четене занимания провежда Цвети Ганева, психолог от Клуба на НСО.
„Независимо от състоянието на децата, те и техните родители се отзовават на нашите покани да прекарват време в кътчето за четене. Това, което наблюдавам при работата си с тях, е, че при постъпването им в болницата рисуват по-тъжни картини, задраскват част от направеното, смачкват ги, което постепенно отшумява. Започват да правят картички за лекарите, за медицинските сестри, отпускат се и си тръгват по-здрави, спокойни и усмихнати“, разказа Цвети Ганева по време на официалното откриване на детския кът за четене.
От своя страна родители на деца, лекуващи се в търговищката болница, също изразиха своето задоволство от детския кът. Пред журналистите те разказаха, че децата им са по-доволни, по-весели и имат възможност да играят, докато се лекуват.
„Приветстваме тази идея и сме благодарни за партньорството. Ще подкрепяме и за в бъдеще такива дейности, защото това прави лечебния процес за децата и техните родители доста по-добър и поносим“, сподели д-р Светулков за новата придобивка.
В края на срещата организаторите и гостите изразиха надежда тази добра практика да бъде заимствана и в други градове, и в други отделения. Бе направено предложение такъв кът за четене и библиотека на играчките да бъде реализирана и към Детско психиатрично отделение – Търговище, имайки предвид, че в страната има само три такива отделения.
Симона Алексиева