Бюджетът на община Търговище за 2017 г. беше приет на сесията на Общинския съвет от 26.01.2017г. Той получи подкрепата на 28 общински съветници, с един въздържал се от всички 29 участвали в гласуването. Така финансовият план на община Търговище за 2017г. стана факт.
Валентин Велчев, зам.-кмет
Макрорамката на бюджета на община Търговище за 2017 г. е 44,8 млн. лв. Увеличението, спрямо 2016 г., е с 6,8 млн. лв., което е с 17,7% повече. В тях са включени и средства по оперативни програми, които ще бъдат инвестирани в обекти от капиталовата програма. Какво съдържа приходната част на бюджета?
Приходите по бюджета са на стойност 41,6 млн. лв. и включват собствените приходи, бюджетните взаимоотношения с централния бюджет и операциите с финансови активи и пасиви. По-просто казано, бюджетът се състои от три групи приходи.
Първата група са местните приходи. Това са всички местни данъци и такси, цени на услуги и други продажби, които влизат в приход на местния, а не на държавния бюджет от гражданите и фирмите. За 2017 г. в бюджета на община Търговище са заложени 10,3 млн. лв. собствени приходи. Тук е важно да отбележим, че община Търговище не е променяла размера на местните данъци от почти 10 години, докато редица общини направиха това няколко пъти през този период. Същото се отнася и за таксата за битови отпадъци.
С въведения нов данък върху таксиметровите превози от 2017 г. се прие минималната ставка от 300 лева, с цел да не се натоварват фирмите, предлагащи таксиметрови услуги. В този период обаче се увеличиха държавно регулираните цени на ел. енергия, горива и други енергоносители, на които община Търговище е потребител.
Увеличи се и минималната работна заплата. Това означава, че общината все още успява да поддържа основните функции при непроменени данъчни ставки и през 2017г.
Втората група приходи в бюджета са приходите от централния бюджет. В основната си част те са предназначени да поддържат функциите на държавата на местно ниво, наречени делегирани от държавата дейности. В сравнение с първата група приходи, които се формират основно от данъците и таксите, които плащаме в общината, в тази група източник са данъците и таксите, които гражданите и фирмите плащат към държавата. Чрез разпределителните функции на държавния бюджет, една част от тях се връщат в общините.
През 2017 г. са разчетени приходи от централния бюджет на стойност малко над 25 млн. лв. Те са 8,15% повече, спрямо 2016г., което означава, че бюджетът на община Търговище ще разполага с 1,9 млн. лв. повече от миналата година.
Ето тяхното разпределение: 20,4 млн. лв. за делегираните от държавата дейности; обща изравнителна субсидия – 2,7 млн. лв.; трансфер за зимно поддържане – 332 хил. лв. и трансфер за капиталови разходи – 1,5 млн. лв. Делегираните от държавата дейности са: училищата, детските градини и ясли, социални домове за деца и хора с увреждания, читалища, библиотека и др. Една част от тях, както детските градини например, се дофинансират и със средства от местни приходи.
Третата група приходи са операциите с финансови активи и пасиви. Тук се включва, като основен приход, преходният остатък от 2016 г., който е рекорден – 7,5 млн. лева. Спрямо бюджета от 2016 г. увеличението е 45,6%. Наличието на преходен остатък означава, че общината не е похарчила всичко, заложено в предходния бюджет, а е осигурила бюджетен излишък, който се записва като преходен остатък. Той е един от основните признаци, който показва дали общината е в здравословно състояние. Община Търговище е сред общините, които показват добро финансово състояние.
Големият преходен остатък се дължи не само на добрата бюджетна дисциплина, а и на осигурените целеви средства от централния бюджет за реконструкция на “пробива Катрафилов” – 1,5 млн. лв., както и 850 хил. лв. за основен ремонт на спортната зала. Разходната част на бюджета е балансирана в рамките на предвидените приходи.
Разпределението на разходите е извършено така, че да осигури нормалното функциониране на всички структури като създава устойчивост, а капиталовата програма задава посоката на инвестиции и развитие на община Търговище.