ЕВТИМ ЕВТИМОВ НАПИСА: “ПОЕТИЧНИЯТ РОМАН НА СТЕФАН НИКОЛАЕВ „ПОД ЗНАМЕТО НА БУНТА”
Е НЕ САМО ЧЕТИВО ЗА РОДОЛЮБЦИ. ТОЙ Е ПАМЕТЕН ФОТО-ЛЕТОПИСЕН УЧЕБНИК ПО ИСТОРИЯ!”
– Г-н Николаев, предстои тържествена премиера на Вашата книга „Под знамето на бунта”, организатори на която са Община Търговище, Регионалният исторически музей и Регионална библиотека „Петър Стъпов”. Кога ще се случи това?
– На 26 януари, четвъртък, от 17.30 ч. в залата на Регионалната библиотека в Търговище. А по обяд, от 11.30 ч. в същия ден, всеки може да посети къщата-музей на Никола Симов – Куруто, когато ще предам със специална тържествена церемония книгата на живота ми „ПОД ЗНАМЕТО НА БУНТА” (в две части) на директора г-жа Магдалена Жечева. За мен този миг ще остане като един от най-паметните в моята четвъртвековна творческа, журналистическа и издателска дейност. После присъстващите, между които ще има внушителна група от възпитаниците на спортното училище „Никола Симов”, ще поднесат цветя и венци пред паметника на знаменосеца на Ботевата чета.
– Тази проява е залегната в културната програма на тържественото честване на празника на Търговище по случай Освобождението на града от османско иго и това още повече Ви прави поет-родолюбец. А кое Ви накара да възпеете в документален фото-поетичен роман живота и делото на Куруто?
– Това е дълга история, която съм разказал подробно в предговора към читателите и в двете части на романа си. Аз приемам биографа на Никола Симов и патрон на Регионалната търговищка библиотека Петър Стъпов, както и небезизвестния белетрист и фолклорист Димитър Осинин за свои съавтори, тъй като по техните документални белетристични книги аз сътворих в римувани стихове настоящия си поетичен роман за Куруто и храбрата Ботева чета.
– А защо тази Ваша похвална патриотична и творческа изява е посветена на покойния и любим Ваш шуменски учител Георги Цветков?
– Защото той е главната причина да го има романа днес на бял свят. В продължение на 40 години никой не се е сетил да възпее героизма на безстрашния знаменосец. Сторих го с надеждата, че ще накарам представителите на младото поколение на демократична България и от родния край на Куруто да се почувстват по-големи българи и истински родолюбци! Четири години изпълниха моя творчески и изследователски път към безсмъртието на Знаменосеца, който и днес ме вдъхновява със своята преданост и вярност към родината!
– Вие, освен този документално-поетичен роман, през миналата година издадохте и една друга ценна стихотворна книга – „Апостолки следи”, посветена на Таньо войвода и пътя на неговата чета до върха на безсмъртието Керчан баир край поповското село Априлово. А от Вашия рекламен мениджър Милена Ив. Василева научихме, че е под печат и една друга Ваша поетична книга, озаглавена „Апостолът от Шумен”. Тя е посветена на Панайот Волов. Имате ли и други издадени книги през миналата година?
– Според мен Никола Симов, Таньо войвода и Панайот Волов са тримата най-значими героични апотоли в историята на нашия български Североизток и заслужават да се увековечава тяхното борческо дело, в името на нашата Свобода. Бяха отпечатани и други две мои патриотични поетични книги – „Жива земя” (историческа летопис на родното ми село Гагово, както и за местната тракийска гробница, една от най-големите на Балканите). Другата книга се превърна в мост на дружбата между два братски народа в годините на прехода и се нарича „Битоля – сърце на обичта”.
– Това е завидно и заслужава похвала и признание. Но все пак, коя е Вашата най-ценна книга досега?
– „ПОД ЗНАМЕТО НА БУНТА”, която сътворих с помощта на много мои верни консултанти и приятели. Но тук е мястото да посоча името на изтъкнатия шуменски кинодеец и фотограф Валентин Иванов, който отдаде своя всеотдаен труд и съумя с професионалното си умение и вроден графичен усет да спомогне за осъществяването на общата ни родолюбива идея. Благодаря му от сърце!
– А на кои други хора сте благодарни в общата Ви творческа и издателска мисия за „книгата на живота” Ви?
– На покойния ми отговорен редактор Евтим Евтимов, редакторите Матей Шопкин и Пламен Георгиев и, както вече споменах – десетки предани консултанти, между които се открояват имената на Магдалена Жечева, Росица Куцарова, Иван А. Василев, Румяна Димитрова, д-р Красимир Мирев, Николай Ангелов, Явор Куюмджиев, Радослав Черкезов, Веселин Касчиев, Росица Марчева и още много други, на които също безкрайно благодаря!
– Успех! И на добър час!
Разговора води:
Деяна Вълчева