Ако трябва да отговоря на въпроса-кой е за мен Петър Димков , бих казала, че това е ЛЕЧИТЕЛЯТ, към когото питая респект и уважение отпреди много години. Години наред, по негови рецепти лекувам децата си, а сега и внуците си.
И ще кажа само едно-никога, ама никога не е било да изпълня точно рецептата на Петър Димков за съответното заболяване, и тя да няма ефект. Напротив, винаги предписаният от него цяр, е бил безпогрешен. Никой от другите лечители не си е направил труда като него да изготви характеристиките на всяко заболяване по една схема: причини, признаци, предсказание за болестта и нейното лечение. И всичко това толкова прецизно, толкова точно подредено! Разполагам с трите му тома „Българска народна медицина“, съхранявам ги като нещо безценно, доверявам им се безусловно и при първи симптоми на което и да е заболяване /мое или на мой близък/, и досега първата ми работа е да отворя тези безценни наръчници, за да се посъветвам с Лечителя Димков. За мен той си остава най-големият, най-респектиращият авторитет в народната ни медицина.
С интерес и удоволствие миналата събота посетих срещата по повод „130 г. от рождението на Петър Димков“, инициирана от Духовен център ЕВЕРА и ОНЧ „НАПРЕДЪК-1864″. Със сърдечното „Добре дошли, приятели!“ се обърна ръководителката на ДЦ“ЕВЕРА“ Ефросина Ангелова към посетителите, дошли от Търговище, Русе, Разград, Попово и Омуртаг, за да съпреживеят един наистина чудесен празник в атмосфера на светли чувства и взаимна топлота.
А и поводът за тази среща-130 г. от рождението на великия Петър Димков, предразполагаше за това. За делото, за философията, за лечителството и патриотизма, за следата, която оставя след себе си великият Димков говори доц.Константин Златев. Защо го наричаме велик- признали сме го за такъв, признанието е на народа, тъй като той е върнал живота и здравето на десетки хиляди хора, разясни доц.Златев и добави, че
П. Димков още е обявен и за светец, но не по формален признак.В случая, за светец го обявява самият български народ-той е светец по заслуги, поради това, което е дал и продължава да дава на всички нас. Лекторът разказа за детството на П.Димков – роден е в семейството на свещеник и народна лечителка. Още тогава, в детството му, в малкия Петър живеел духът на изследователство, на търсене и откриване на нови хоризонти. И по-късно, по време на периода му в Русия, П.Димков е завладян от идеите на Лев Толстой, тук за пръв път се запознава с хомеопатията и узнава за ирисовата диагностика /неин пионер е на българска почва/. В живота си П.Димков има една дълга и успешна военна кариера, участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война като военен командир, войниците му са го обичали изключително много, а той се е отнасял към тях като към свои деца, които обгрижвал и спасявал от болести.
Доц.Златев открои и социалните мисии в живота на П.Димков-в Бургас, в Стара Загора, в Карлово, във Варна, където е осъществил богата обществена дейност: основател е на варненската филхармония, участва в построяването на паметниците на „Аспаруховия вал“ и парк-музей „Владислав Варненчик“. Спря се и на доблестната постъпка на Димков, благодарение на която къщата на В.Левски е била спасена от разрушение. След един достойно извървян служебен път, в по-късните си години, П.Димков /заедно със съпругата си Мария, с която са имали един дълголетен семеен живот в обич и сговор/ се посвещава изцяло на лечителската дейност. За нея той не взима нито лев, не се ръководи от критериите на земното. Водещо начало при него е каузата за служенето на ближния-кауза,чрез която се доближава до служението на Бога. Когато приемал поредния пациент, лечителят Димков прилагал характерната поза- поставял ръката си над главата му, над аурата, като по този начин той влизал в контакт с Бога и чакал да му се отговори:какъв вид е заболяването, от какво е породено то, дали има право да го лекува. Но какъвто и да бил отговорът, никога и никого Лечителят не си е позволил да върне, да го обезсърчи. Прекрасно е знаел значението и приложението на всяка билка -през целия си живот той е записал около
10 000 рецепти, за които е използувал над 300 вида билки. За помощ към него по различно време са се обръщали десетки видни личности от миналото: Леонид Брежнев, Людмила Живкова, която го е наричала „татко Петьо“.
Лечителят се запознава и с Учителя Петър Дънов и прониква в същността на неговото учение. Открива в словото на Учителя космополитния му мироглед. Участва в живота на неговата община, бил е един от неговите лечители. След впечатляващата беседа на доц.Златев за Лечителя Петър Димков-човекът, отдал всичко от себе си на хората и получил тяхното признание като пратеник на Духа, беше прожектиран филмът „Петър Димков-моят баща“ на режисьора Стилиян Иванов. Този филм, по един чудесен начин- чрез благия разказ на дъщерята на П.Димков-художничката Лили Димкова, синтезира и представя всичко онова, което Лечителят е оставил на хората като завет и послание за един здравословен начин на живот.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА