Споразумение за общи действия при защитата на пострадали от домашно насилие бяха подписани в Търговище, Попово и Омуртаг. Страни по тях са Районните съдилища, Районните прокуратури, Полицейските управления в трите града, както и Сдружение „Асоциация НАЯ“, което предоставя социални услуги на жертви на домашно насилие в областта.
Инициативата е на неправителствената организация в рамките на проект „Координирана защита на жертви на домашно насилие в област Търговище“, финансиран от Министерство на правосъдието.
Споразумение е с фокус върху Програмата за работа с извършители на домашно насилие и нейното прилагане в трите общини. От месец март 2014 година тази Програма се осъществява в Търговище, но вече има осигурени помещения в Попово и Омуртаг, където ще се консултират извършители на домашно насилие от съответните райони.
„Домашното насилие е нарушаване на човешките права и е значим социален проблем, който е разпознат от българското общество. За неговото преодоляване се изискват комплексни и добре координирани действия от страна на институции и организации, чиито функции и правомощия са определени в Закон за защита от домашното насилие /ЗЗДН/, правилника за прилагането му, както и редица други законови и подзаконови актове. Ефективната интервенция и постигането на дългосрочни резултати изискват добър синхрон между органите на МВР, компетентните съдилища, прокуратурата и НПО-доставчици на социални услуги за пострадалите. “ се казва в общата позиция на всички страни по споразумението.
То включва още действията на всяка от институциите в рамките на нейните правомощия по прилагането на Закона за защита от домашното насилие и по специално чл.5, ал.1, т.5, в коята е регламентирано насочването на извършителите към консултативни програми.
В края на миналата седмица специализираната Програма на „Асоциация НАЯ“ беше заявена пред Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие и се очаква организацията да получи членство в обединението.
„През последната една година сме подкрепили 120 жертви на домашно насилие от област Търговище, като 96 % от тях са жени и деца. Психолози, социални работници и адвокат са провели над 1500 консултации и сме водили 21 дела по Закона за защита от домашното насилие. “ отчете ръководителят на Консултативния център на „Асоциация НАЯ“ Мая Маркова.
Тя допълни, че 20 професионалисти, работещи по защитата на пострадали от домашно насилие от област Търговище, са били обучени да прилагат координиран междуинституционален поход за подкрепа. НАЯ